18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaszczep się przed podróżą

Stanisław Gazda
archiwum
Nasze zdrowie w podróży zależy od różnych okoliczności: wielkości skupiska ludzi, wysokości temperatury, czystości wody, rodzaju żywności, od tego czy mamy styczność z owadami, korzystamy z zabiegu kosmetycznego, robimy tatuaż, doznaliśmy urazu, wypadku, czy przeżyliśmy wakacyjny romans… Czasem nawet zwykła kostka lodu może stać się źródłem zakażenia!

Planując wyjazd uświadomić sobie, że podczas podróży – oprócz relaksu i przyjemności – czyhają na nas różne zagrożenia zdrowotne. Pamiętajmy więc o zdrowiu i bezpieczeństwie; pomyślmy o profilaktyce chorób zakaźnych; skorzystajmy z możliwości skutecznego zapobiegania chorobom zakaźnym poprzez szczepienia ochronne.

Każda podróż, zwłaszcza zagraniczna, głównie do krajów tropikalnych i śródziemnomorskich, to potencjalne ryzyko: ze strony wody i żywności – związane z zachorowaniem na WZW A, dur brzuszny, polio, amebę (amebozę), cholerę; ze strony insektów – to groźba malarii (zimnicy), żółtej febry (żółta gorączka), gorączki krwotocznej, kleszczowego zapalenia opon mózgowych, japońskiego zapalenia mózgu. Kontakty seksualne – wiążą się z niebezpieczeństwem WZW B, HIV/AIDS, kiły, a wszelkiego rodzaju urazy, kontakty z zakażoną krwią –mogą być przyczyną zachorowań na WZW B, WZW C, tężec, HIV/AIDS.

Szczepienie przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce) jest o b o w i ą z k o w e przy wyjeździe do większości krajów Afryki tropikalnej i Ameryki Południowej. Wiele szczepień jest z a l e c a n y c h, jak np. przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B (żółtaczce pokarmowej i wszczepiennej).

Wszystko o szczepieniach

Dobre rady przed wyjazdem:
- Zaplanuj wizytę u lekarza w celu badania, konsultacji, szczepienia.
- Zawsze podróżuj z podręczną apteczką, która będzie zawierać niezbędne leki i środki opatrunkowe.
- Zadbaj o higienę i dietę. Zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem. Pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę. Unikaj kostek lodu. Obieraj wszystkie owoce i warzywa. Chroń jedzenie przed owadami. Unikaj niegotowanego mięsa oraz skorupiaków.
- Uważaj na owady, na przykład na komary, które mogą przenosić szereg chorób
(np. malarię, żółtą gorączkę). Stosuj preparaty odstraszające insekty.
- Korzystaj ze słońca z umiarem. Unikaj przebywania na słońcu, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze. Stosuj kremy ochronne.
- Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, które mogą być przyczyną zakażeń wirusem WZW typu B czy HIV.
Po powrocie skontaktuj się z lekarzem – jeśli twoje samopoczucie nie będzie najlepsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto