Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy: Dlaczego kwiaty mogą być magiczne

Celina Wojda [email protected]
Anna Kubiak, szczecińska florystka, architekt krajobrazu oraz autorka licznych obrazów z żywych roślin opowiada o niezwykłych właściwościach kwiatów, takich o których nawet nie wiedzieliśmy.

Mam dwa storczyki, z czego tylko jeden kwitnie jak mu się podoba, a drugiemu już chyba nic nie pomoże. A może po prostu kwiaty nie są dla mnie... Jak to jest z tymi kwiatami, jakie kupować, jak się nimi opiekować?

- Potoczne mówi się, że nie każdy ma rękę do kwiatów. A tak naprawdę chodzi o to, by dobrać sobie rośliny odpowiednie do trybu życia, jaki prowadzimy. Jeżeli jesteśmy zapracowani, to kupujemy kwiaty, które nie wymagają częstej pielęgnacji, ale są ładne i cieszą oko. Co innego jeśli mamy czas i możemy poświęcić roślinom więcej uwagi.

Dzisiaj coraz więcej osób tego czasu nie ma...

- Zgadza się. Ludzie, którzy mają rękę do kwiatów, poświęcają im po prostu dużo czasu. Podlewają, nawożą, czyszczą, zraszają, rozmawiają. I takim osobom kwiaty częściej kwitną, lepiej rosną, mają mocniejsze łodygi i korzenie. Są po prostu ładniejsze. Ale są też takie kwiaty, o których nie trzeba pamiętać. Taką rośliną jest np. zamiokulkas. Można o nim zapomnieć, wyjechać na wakacje, nie podlewać przez trzy, cztery tygodnie i on dalej będzie rósł. Drugą taką rośliną są szable. Mają różne kolory, są bardzo odporne, doskonale radzą sobie w każdych warunkach. Dobrym kwiatem dla osób zapracowanych są też storczyki. Nie trzeba poświęcać im wiele uwagi, trzeba tylko pamiętać, żeby ich system korzeniowy nie stał w wodzie. Przy podlewaniu storczyków, raz na dwa-trzy tygodnie najlepiej zanurzyć całą donicę w wodzie i poczekać aż bąbelki powietrza się ulotnią, wyciągnąć kwiat z wody i wstawić do osłonki. Można też zraszać korzenie, nabłyszczać, ale nie jest to konieczne. Storczyk jest mało wymagającą rośliną.

Powiedziała Pani, że ludzie z roślinami rozmawiają?

- Kwiaty to rośliny żywe. Czują, widzą, słyszą nas i komunikują się między sobą. To potwierdzone różnymi badaniami naukowymi. Rośliny wyczuwają jaki mamy nastrój, jak się czujemy i potrafią wpływać na nasze samopoczucie. Jak się okazuje już mały kwiat postawiony na naszym biurku przy komputerze zwiększa naszą wydajność nawet do 15 procent, rośliny mają naprawdę magiczne właściwości. Kwiaty wysyłają nam sygnały. Jeżeli więdną, nie kwitną, to znaczy, że coś im nie pasuje, dlatego ważne jest też to, żeby obserwować kwiaty.

Ale co takiego jest w roślinach, że są tak piękne i jak to Pani powiedziała, magiczne?

- Chyba nikt nie wie, co takiego jest w kwiatach, że tak je uwielbiamy. One same w sobie są wyjątkowe. Kwiaty, ale i nie tylko, ogólnie zieleń, rośliny wpływają na nas kojąco. Wyciszają nas, relaksują, uspokajają. Przykładowo lawenda, to wspaniała roślina dla osób nerwowych, ciągle zestresowanych. Jej zapach odpręża, uspokaja, a to za sprawą olejków eterycznych, które wydziela. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ mają kwiaty i rośliny na czystość powietrza nie tylko na zewnątrz, ale także w pomieszczeniach, w domach, firmach. Wydajemy majątek na sprzęt elektroniczny nie wiedząc, jak duże pole elektromagnetyczne on wytwarza, bo tego nie widzimy, a rośliny to wyczuwają i neutralizują. Wpływają na nas pozytywnie na wielu płaszczyznach.

Czy to muszą być jakieś specjalne rośliny?

- Jest wykaz roślin, które zmniejszają zasięg fal elektromagnetycznych i do takich należy np. skrzydłokwiat. Osoby, które mają dużo sprzętu elektronicznego w domu, powinny kupić właśnie tę roślinę. Doskonale nadaje się też do klimatyzowanych pomieszczeń biurowych. Klimatyzacja jest częstą przyczyną chorób górnych dróg oddechowych, obecność kwiatów może to złagodzić. Polecam literaturę, która zajmuje się tymi tematami. Jest sporo dobrych pozycji, z których możemy dowiedzieć się, jakie właściwości ma dany kwiat, w jakich warunkach lubi przebywać i jak należy o niego dbać. Bo trzeba też pamiętać, że nie można przesadzić z tą opieką.

Pani wykonuje też obrazy z roślin. To lepsza forma niż donice?

- Obrazy z roślin to dobra forma dla osób, które nie mają czasu. Zauważyłam, że coraz rzadziej kupujemy rośliny do domów, odchodzimy od tego. Wolimy kupić jakiś sprzęt audio za kilkaset złotych niż ładny kwiat, nie zdając sobie sprawy jak tak naprawdę sobie tym szkodzimy. Obrazy są alternatywą dla tych osób, które nie chcą stawać kwiatów na parapetach, meblach, a chcą mieć rośliny nawet w małym mieszkaniu. Obraz nie zajmuje dużo miejsca, z reguły jest wykonany z takiej rośliny, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji, niektóre z nich nawet nie potrzebują słońca. W każdej ramie przygotowana jest ziemia o odpowiednim składzie, żebyśmy nie musieli za wiele kombinować. Bardzo często przy robieniu żywych obrazów wykorzystuję różne nowinki, np. hydrożel, który sam podlewa roślinę i nie wymaga od nas dużego nakład pracy. Niektóre rośliny w obrazach są podlewane raz w miesiącu, a nawet rzadziej. Dzisiaj nikt nie ma na nic czasu, zwłaszcza na utrzymanie roślin, dlatego obrazy mają cieszyć oko i nie wymagają dużej ingerencji.

Każdy z nas może sobie zrobić taki obraz, kupić?

- Kupić obraz można u mnie w kwiaciarni Zielona Moda.

______________________________________________________________________________

Wystawa florystyczna

Muzeum Narodowe – Muzeum Tradycji Regionalnej zaprasza na wyjątkowy wernisaż pt. „Zielony Romantyzm – natura w obrazie” znanej szczecińskiej florystki Anny Kubiak, który odbędzie się 26 sierpnia przy ul. Staromłyńskiej 27.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć poezja romantyczna Małgorzaty Kuźmińskiej, a pokaz wystawionych prac będzie odbywał się przy użyciu nowoczesnych technik interaktywnych stworzonych specjalnie na tą okazję przez firmę IUVO. Podczas wystawy dla zainteresowanych organizowane będą warsztaty tworzenia obrazów z roślin. Te dedykowane dzieciom i młodzieży odbędą się 25 sierpnia od godz. 11 do 13 a dorosłym od godz. 18 do 20. Liczba miejsc ograniczona. Prace Anny Kubiak oraz uczestników warsztatów będzie można obejrzeć do 3 września.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto