Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze zdjęcia i filmy przyrodnicze

UM Torunia
Najlepsze zdjęcia i filmy przyrodnicze
Najlepsze zdjęcia i filmy przyrodnicze UM Torunia
Najlepsze zdjęcia i filmy przyrodnicze. Od 30 listopada do 5 grudnia po raz ósmy odbędzie się w Toruniu Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego "Sztuka Natury".

Najlepsze zdjęcia i filmy przyrodnicze

- To święto fotografii i filmu przyrodniczego, bardzo ciekawy sposób propagowania ochrony przyrody, edukacji ekologicznej i kształtowania postaw człowieka wobec przyrody – mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. - Festiwal ma już swoją markę w Polsce – jest miejscem spotkań najważniejszych, najbardziej znanych fotografów i filmowców przyrody.

Zobacz PROGRAM festiwalu!

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w tym roku przez cały tydzień i aż w 8 obiektach na terenie Torunia. W programie jest szereg wystaw fotografii, pokazów filmowych i spotkań z ich twórcami, a także warsztaty fotograficzne i filmowe dla młodzieży szkolnej. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny.

- Po raz pierwszy poszerzyliśmy formułę festiwalu o film przyrodniczy, dzięki czemu program stał się jeszcze ciekawszy i bardziej różnorodny – mówi dr hab. Adam Adamski, dyrektor festiwalu, na co dzień kierownik Muzeum Przyrodniczego UMK.

Na szczególną uwagę zasługują projekcje zdigitalizowanych i odnowionych cyfrowo cyklów filmów Bożeny i Jana Walencików "Saga prastarej puszczy" oraz "Tętno pierwotnej puszczy". Pierwszy to fabularyzowany serial dokumentalny, którego każdy odcinek opowiada o innym osobniku zamieszkującym Puszczę Białowieską. Drugi, oprócz opowieści o faunie, przekazuje również wiele ciekawostek dotyczących roślinności tego obszaru. 4 grudnia, podczas uroczystości otwarcia festiwalu, będzie okazja do spotkania z ich twórcami. O pracy nad digitalizacją i cyfrową rewitalizacją filmów mówić będzie Jerzy Kaźmierczak, z-ca dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP S.A.

5 grudnia gościem specjalnym festiwalu będzie również Michał Lorenc, który skomponował muzykę do filmów państwa Walencików. Opowie o pracy nad tymi kompozycjami, ale również zaprosi widzów na koncert zespołu DesOrient, który wykona jego utwory.

Na festiwalu zostaną też pokazane filmy "Kraina tysiąca bocianów" Artura i Saturnina Homanów oraz "Biebrza – między jawą a snem" Paolo Volponiego, stałego już gościa festiwalu. Oba filmy zostaną po raz pierwszy zaprezentowane w jakości full HD. Wszystkie pokazy odbywać się będą w Od Nowie 5 grudnia.

9 tegorocznych wystaw festiwalowych to okazja do obserwacji bogactwa przyrody w różnych jej przejawach. W Muzeum Podróżników obejrzymy wspaniałe podwodne zdjęcia Piotra Sztósa. Ekspozycja „Po drugiej stronie lustra” to baśniowy świat wód otaczających Europę, Afrykę, Azję i Amerykę Południową. Z kolei w Galerii-Kawiarni Wejściówka w Teatrze Horzycy prezentowane będą „Spotkania” - zdjęcia jednego z czołowych polskich fotografów przyrody Ryszarda Sąsiadka. Marek Trzeciak pokaże swoje zdjęcia na wystawie „Brodnickie ścieżki” w Ogrodzie Zoobotanicznym. 30 zdjęć różnych autorów” zaprezentuje Okręg Pomorsko-Kujawski Związku Polskich Fotografów Przyrody na wystawie w Domu Muz. „Oblicza natury” to zarówno pejzaże, dzikie zwierzęta, jak i rośliny oraz owady w skali makro. Z kolei w Dworze Artusa zobaczymy „Opowieść o rzekach…”, ekspozycję, która towarzyszyła XVI Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Zobaczymy też plon konkursu fotograficznego „Podpatrzone w Naturze”.

Swoje zdjęcia pokazywać będą również podczas spotkań goście festiwalu: Stephan "Stevie" Amm z Niemiec, który z pasją fotografuje przede wszystkim przyrodę swojej rodzinnej Frankonii. Jego fotografie publikowane były na całym świecie. W Niemczech mieszka również 28-letni absolwent biznesu i zawodowy fotograf Radomir Jakubowski, który oprócz fotografii dokumentacyjnej tworzy również oryginalne, artystyczne kadry. Natomiast Beata Ostachowicz pisze, że jej pasja wzięła się z książek o fotografowaniu zwierząt czytanych przez Mamę i wakacji spędzanych na wsi. Ulubionym tematem jej zdjęć jest Beskid Wyspowy oraz surowy krajobraz Norwegii. Gościem festiwalu będzie też mieszkający w Sanoku Radosław Kaźmierczak, fotografujący przede wszystkim przyrodę podkarpacia i Bieszczad. Najmłodszym prelegentem będzie 18-letni Mikołaj Arndt, którego pasją jest fotografowanie ptaków.

Od 2012 r. przy wsparciu samorządu województwa festiwal zyskał charakter regionalny. Festiwalowe wydarzenia wyszły poza Toruń i odbywają się w kilku innych miejscowościach oraz parkach krajobrazowych, promując przyrodę naszego województwa.

- W tym roku w Bydgoszczy Osiu i Mogilnie odbywają się wernisaże wystaw, prelekcje, pokazy, warsztaty i skierowane zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych, zainteresowanych tą tematyką – wylicza Lech Wasielewski, naczelnik Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. - W kalendarium festiwalu wpisał się na stałe plener fotograficzny w jednym z parków krajobrazowych, którego plonem jest objazdowa wystawa fotografii przyrodniczej.

Festiwal współorganizują: Muzeum Przyrodnicze przy Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK w Toruniu, Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Toruniu.

Więcej informacji: tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto