Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oni pracują w święta

Anna Hankiewicz
Nadesłane
Praca w święta jest wpisana w zawód przedstawicieli służb mundurowych i służby zdrowia. Niejednokrotnie dzięki ich pracy spełniają się bożonarodzeniowe życzenia zdrowia i szczęścia…

Gdy inni zasiadają do wigilijnych stołów, oni ratują ludzkie życie, zatrzymują przestępców, kierują ruchem, reagują na zgłoszenia o rodzinnych awanturach.

- Czasami wykazujemy roszczeniową postawę wobec policjanta, lekarza lub pielęgniarki, zamiast docenić i uszanować ich poświęcenie. Pamiętajmy, że ich zawód nie jest zwykłą pracą zarobkową, lecz powołaniem - mówi Monika Rogalska z Inowrocławia. Ich służba w dni świąteczne niewiele różni się od tej każdego innego dnia, ponieważ wymaga zaangażowania i czujności.

Wigilia na posterunku

Funkcjonariusze policji w pełnej gotowości przyjmują zgłoszenia.
- Podejmowane przez policjantów interwencje zdarzają się często, również w okresie bożonarodzeniowym. Niewątpliwie w okresie przedświątecznym jest o wiele większy ruch, dlatego Policja prowadzi wzmożone działania na drogach i apeluje o ostrożność i rozwagę, aby uniknąć kolizji oraz wypadków drogowych - podkreśla Izabella Drobniecka, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.

Bezpieczna święta

Do momentu pojawienia się pierwszej gwiazdki, na ulicach roi się od spieszących się kierowców i pieszych. Na ostatnią chwilę robią zakupy spożywcze i wybierają prezenty.
W Boże Narodzenie na ulicach jest nieco mniejszy ruch, dlatego z reguły dochodzi do mniejszej liczby wypadków.
Zdarza się jednak, że późnym wieczorem, gdy ucichną życzenia i na stole pojawia się alkohol, zaczynają się awantury domowe. W takich sytuacjach nie można liczyć na taryfę ulgową, nawet w święta.
- W oparciu o codzienną analizę zagrożeń, dyslokowana jest odpowiednia ilość patroli, które czuwają nad bezpieczeństwem, również w święta - mówi Izabella Drobniecka.

Rodzinna atmosfera

Na posterunku w Boże Narodzenie są również służby medyczne. Ci, którzy muszą pracować, przynoszą nieco świątecznej atmosfery z domu. Dyżur umila wystrój miejsca pracy, choinka, biały obrus, opłatek i rozbrzmiewające w tle kolędy.

- Koleżanki przynoszą do pracy wigilijne dania, które są namiastką wieczerzy spożywanej w rodzinnym gronie - zaznacza Magdalena, pielęgniarka z inowrocławskiego szpitala.
Przełożeni starają się sprawiedliwie planować dyżury w dni świąteczne, aby nie doszło do sytuacji, w której ktoś dwa razy z rzędu idzie do pracy w święta.

W wigilię telefony rozbrzmiewają co chwilę, aby przypomnieć, że bliscy ślą moc bożonarodzeniowych życzeń.
Po świątecznym dyżurze personel stara się nadrobić ten czas w kolejne dni, spędzając je w rodzinnym gronie.

Czytaj także: Wigilia z kujawską tradycją

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (24 + 25-26.12.2016) | POLSKA
TVN METEO ACTIVE

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto