Protest maturzystów z powodu strajku nauczycieli. Boją się, że nie zostaną dopuszczeni do matury [20.04.2019 r.]

OnlineZaktualizowano 
W internecie mówi się o proteście maturzystów, którzy boją się, że z powodu strajku nauczycieli nie zostaną dopuszczeni do matury. Wystosowali list otwarty do Związku Nauczycielstwa Polskiego, by nagłośnić swoją sytuację.

Protest maturzystów

Maturzyści apelują o zawieszenie strajku nauczycieli na czas wystawienia ocen i odbycia się rady klasyfikacyjnej. Zaznaczają przy tym, że nie oznacza to, że nie popierają strajku nauczycieli. Proszą jedynie, by nauczyciele zawiesili strajk, aby mogły się odbyć rady klasyfikacyjne. Jest to bowiem niezbędne do tego, by mogli przystąpić do matury w maju 2019.

Przeczytaj także: Strajk nauczycieli 2019. Czy rok szkolny może zostać przedłużony? Ministerstwo Edukacji odpowiada

Czasu pozostało niewiele, terminy, które muszą zostać dotrzymane przedstawiają się następująco:

  • 17.04.2019 - do tego dnia powinny być wystawione oceny
  • 23/24.04.2019 - w tych dniach najpóźniej powinny się odbyć rady klasyfikacyjne
  • 26.04.2019 - zakończenie roku szkolnego dla maturzystów
  • 6.05.2019 - rozpoczynają się matury

Jeśli strajk nauczycieli będzie trwał i tych terminów nie uda się dotrzymać, matura 2019 stanie pod znakiem zapytania. Maturzyści boją się, że nie zostaną do niej dopuszczeni i będą musieli powtarzać rok.

Problem jest poważny, mówił o nim także Sławomir Broniarz, prezes ZNP, który przyznał, że jeśli w szkołach nie odbędą się rady klasyfikacyjne, matury mogą być zagrożone.

Przeczytaj także: Strajk nauczycieli 2019. Czy uczniów czeka odrabianie dni bez lekcji?

Czy nauczyciele zdecydują się zawiesić strajk, by uczniowie mogli przystąpić do matury? - Nie zawieszamy strajku, będziemy go kontynuować - zapowiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP. W związku z tym, maturzyści zdecydowali się na wystosowanie listu otwartego do ZNP.

Strajk nauczycieli 2019. Co zrobić z dzieckiem, gdy nauczyciele strajkują? Sprawdź!

List maturzystów do ZNP

Cała treść listu do ZNP poniżej:

Warszawa, 14.04.2019 r.

List otwarty do Związku Nauczycielstwa Polskiego

Nadszedł czas, abyśmy My - tegoroczni maturzyści, zajęli stanowisko wobec ostatnich wydarzeń i poczynań strajkujących nauczycieli. Jako świadomi Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej apelujemy o rozwagę i wyrozumiałość, o którą również prosicie.Nie chcemy rozmów o przyszłości polskiej edukacji bez Nas. Zmiany są potrzebne, ale ich wprowadzanie w taki sposób może przynieść jedynie negatywne konsekwencje.

Niejednokrotnie, podczas zajęć lekcyjnych, staraliście się Nam wpoić zasady współżycia społecznego mając nadzieję, że wyrośniemy na dobrych ludzi. Nieustannie powtarzaliście Nam o tym, co dzieje się w kraju i tym, jak wygląda Wasza praca. Ale niestety, podczas toczących się debat, głos maturzystów jest pomijany albo zrównywany z przystaniem na możliwość zmiany terminu matur, co nie jest zgodne ze stanowiskiem większości uczniów.

Strajk, który w pierwotnym zarysie miał dotyczyć przede wszystkim zwrócenia uwagi rządu na potrzebę zmian w polskim systemie szkolnictwa, przerodził się w niekończący się spór, który z każdym dniem przybiera na sile. Jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni tym, w jakim kierunku to zmierza, a doniesienia medialne jedynie to potęgują.

Wiemy, że okres trwania strajku zbiega się z terminem klasyfikacji rocznej maturzystów. Zdajemy sobie również sprawę z faktu, że będzie trwał on nadal, co jest jednoznaczne z tym, że tysiące uczniów nie będzie mogło przystąpić do matur. Nie chcemy, aby Nasz i Wasz trud, związany z przygotowaniami do jednego z najważniejszych egzaminów w naszym życiu, poszedł na marne. Czy konieczne jest posługiwanie się Nami jako jednym z argumentów? Czy obecni maturzyści muszą pożegnać się ze swoimi marzeniami? Mamy nadzieję, że w walce o Wasze dobro nie zostanie zaprzepaszczone dobro uczniów. Pragniemy w spokoju i we właściwym terminie przystąpić do egzaminu dojrzałości.

Dlatego prosimy Was o zawieszenie strajku na okres trwania rad pedagogicznych i tegorocznych matur. Edukacja to Nasza wspólna sprawa, ponieważ tworzą ją zarówno Nauczyciele jak i Uczniowie.

Tegoroczni maturzyści

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.19 01:35:59

"Popieram... Bądź silny Rządzie " zabrać przywileje , zabrać Kartę Nauczyciela, WSZYSTKO CO PRL I KOMUNA DAŁA... koniec z kastą żerujących na innych... Ciekawe kto usprawiedliwienie "IM" wypisze... I z moich podatków wypłatę dostaną... Darmozjady...

2019.04.19 01:18:57

Wy nazywacie się nauczycielami... Wy uczycie... Wy przykład dajecie... Wy szacunku oczekujecie... Wy autorytetu chcecie... Kłamstwa nienawidzicie a sami w obłudzie żyjecie... Pytanie, kosztem uczni żerujecie...??? Jak pasożyt... Tego Nauczyciele... ZNP się wyuczyli..

2019.04.18 16:06:27

STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELU ZAPRASZAM NA WOLNY RYNEK PRACY! dzieci powinien uczyć przede wszystkim nauczyciel a nie korepetytor, zacznijcie zwalnianie z pracy złych i niedouczonych nauczycieli - to konieczność, podwyżki tylko za jakość i wyniki nauczania dla nauczycieli z misją…

2019.04.18 12:48:15

nauczyciele (mysla) ze zyja w swiecie wirtualnym, ze mozna wszystko, wszystkim i wszedzie. Maja taz osiem nowych zyc.

2019.04.18 00:04:18

Ich serca nie są z kamienia a jednak na czas strajku zastygły w bezruchu .



Mamy tu dowód , że ludzkim działaniem steruje nie serce lecz mózg .



A taki mózg lubi pływać w dobrej jakości tłuszczyku .



Nie oliwiony rdzewieje i zacina się ...

2019.04.17 23:41:44

do "Gość" - nie jestem nauczycielką i nie pisuję odezw. To tylko porada taktyczna jeśli rzeczywiście młodym chodzi o to o czym piszą. ZNP choćby mu żyłka pękła nie podniesie wynagrodzeń, to może zrobić tylko rząd. I maturzyści tego nie rozumieją?

2019.04.17 21:50:11

Proszę wysłać list do rządu i Minister Zalewskiej-powinna odpowiedzieć merytorycznie!!!!!

2019.04.17 18:44:50

Do Anny: jesteś nauczycielką i stąd ta odezwa do maturzystów.Wszystko jasne...

2019.04.17 14:59:28

Wyprane mózgi, protestujący nauczyciele walą tekstami wyciagnietymi z tvnu i wyborczej, zupełnie bezmyślnie. Wstyd, że ktoś taki przygotowuje dzieci to dorosłego życia

2019.04.17 14:58:03

Jeśli nauczycielom przeszkadza "niskie" wynagrodzenie, to niech znajdą pracę w korpo, gdzie każdy będzie miał ich gdzieś i wylecą na zbity pysk za najdrobniejszych błąd. Choć płaca wcale nie będzie wyższa.

2019.04.17 13:58:24

Beznadziejni nauczyciele dali się wkręcić Broniarzowi,który działa tu we własnym osobistym interesie.... Czy warto było zostawiać dzieciaki i w dodatku nic więcej niż ustalenia wcześniejsze "etapowych" podwyżek nie uzyskać? I tyle straciliście w oczach młodych ludzi....Wczoraj usłyszałam od Ósmoklasistki "nasza pani nawet do nas nie zajrzała, myśleliśmy, że nam będzie życzyła powodzenia przed wejściem do sali , wiedziała, że boimy się matmy, ale nie przyszła". smutne, a jeden nauczyciel powiedział mi, że to jest lekcja demokracji....żałosny....

2019.04.17 11:26:33

Do mom: w wakacje nauczycielom należy się urlop więc dlaczego mieliby oni wówczas nie otrzymywać wynagrodzenia?

2019.04.17 07:22:01

Nauczyciele strajkują teraz bo w czasie wakacji ich strajk jak mówią "nie miałby siły oddziaływania". To może za wakacje nie powinni otrzymywać wynagrodzenia bo wtedy "nie ma ono siły motywowania do pracy"?

2019.04.16 21:19:32

Podziękujcie ciemnym nauczycielom sterowanym przez tow. Broniarza i KODziarzy!

2019.04.16 19:58:19

Drodzy maturzyści! Życzę wam jak najlepiej, ale jeśli już udajecie, że ten list jest waszym własnym pomysłem to udawajcie lepiej. Piszcie do obu stron sporu, a nie do jednej, bo to kładzie cały pomysł. Od razu wskazuje źródło inspiracji.



Tu nie ma winnego po jednej stronie, a wam pomóc najszybciej może akurat rząd, a nie ZNP podchodząc rzeczowo i z dobrą wolą do rozmów. Przecież można je zakończyć w pół godziny, ale trzeba chcieć. A kto tego nie chce?



Chcecie dostać świadectwo dojrzałości, a nie widzicie tak oczywistych rzeczy?



Myślę, że wszystko skończy się dobrze (dla was), czego z całego serca życzę!

2019.04.16 10:17:53

Prawda o nauczycielach- stoisz chłopcze we własnych odchodach. Gów@o w źyciu osiągnąłeś i skazany jesteś na dorabianie innych. Twoja frustracja ( nie za trudne słowo ?) Wynika z braku perspektyw związanych z brakiem wykształcenia a jeśli je masz to zapewne duźo kosztowało. Ale sądzę źe tego tekstu sam nie wymysliłeś bo jesteś na to za tępy.

2019.04.16 08:40:54

Czego tu wymagać od potomków świniopasów przesiedlonych ze wschodu którzy udają paryżan, a mają mentalność ruskiej brudnej onucy ! Islamski brudas z pontonu stoi wyżej pod względem honorowym od takiego ćwoka

2019.04.16 08:09:23

Szczerze to mam to gdzieś. To tylko praca a nie jak próbują nam wmówić że misja. Czy ekspedientka wykazuje względem nas empatię, czy robi to kierowca autobusu? Przestańcie pieprzyć o pracy dla pasji! Wszystko opiera się o kasę i młodzi (uczniowie) doskonale o tym wiedza. Sami też o tym mówią na lekcjach, że głównym motywatorem ich działań jest zarabianie.

2019.04.16 01:03:10

ZNP pewnie przeciwko maturzystom nie jest... To pewnie wina rządu... Pasożyty... Rodzice skrzyknijmy się wyślijmy nasze "pociechy" do szkoły... Będzie widać na ilu darmozjadów płacimy... Pozdrawiam

2019.04.15 22:44:08

popieram uczniów

2019.04.15 21:00:41

DRODZY Maturzyści - popieram Was całym sercem.