Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto w kolorze i smaku śliwkowym

Stanisław Gazda
(gaz)
W Strzelcach Dolnych, graniczących z bydgoskim Fordonem, pierwszy weekend września przebiega pod znakiem Święta Śliwki. Wielu co roku czeka na nie z utęsknieniem. Miłośników strzeleckich powideł bowiem - nie tylko w regionie - przybywa.

A wszystko zaczęło się od pomysłu Jana Iwanowskiego, który błyskawicznie podchwyciły gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelcach Dolnych i od 2001 roku na oczach setek turystów na wielkiej łące nad Wisłą smażą w kuprowych kotłach śliwki, pakują w słoiczki i naklejają firmowe etykiety. Powidła nie są ani za słodkie, ani za kwaśne, choć cukru w nich niewiele. Żadnych konserwantów - tylko sama natura.
Strzelce Dolne to prawdziwe zagłębie śliwkowe już od około 200 lat. A niepowtarzalny smak powideł to zasługa rosnącej w klimacie Doliny Dolnej Wisły "śliwki węgierki", przetwarzanej przez gospodynie na najróżniejsze sposoby. Różnorodność duża, więc chętnych do degustacji i zakupu powideł też nie brakuje. Nieco droższe od kupowanych w sklepie strzeleckie wyroby, wygrywają tradycją, smakiem i brakiem chemicznych dodatków. Nic dziwnego, że zachwycili się nimi także ministerialni urzędnicy. Powidła strzeleckie już od trzech lat znajdują się na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa. A to korzyść dla mieszkańców Strzelec Dolnych i regionu: rozgłos, wzrost liczby wystawców i kupujących, bo nie tylko powidła są atrakcją Święta Śliwki. Na stoiskach znaleźć można także inne regionalne smakołyki, w tym nalewki - takie jak znana m.in. na Krajnie i Pałukach, śmietanówka. Hitem był chleb z objazdowej piekarni i podpuszczkowe sery z mleka krowiego. Wzięciem cieszyły się także wędliny – drogie, ale zdrowe, bo bez konserwantów.
Warto pojawić się na Święcie Śliwki. To przecież niepowtarzalna okazja przyjrzenia się procesowi smażenia powideł, starym maszynom rolniczym, sposobom wyrabiania wikliny. Ale też pokosztowania miodu, wędlin, chleba ze smalcem, czy kluchów z kapustą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto w kolorze i smaku śliwkowym - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto