Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Thorunium dla Solidarności

(gaz)
Prezydent Torunia Michał Zaleski 29 sierpnia wręczy medal "Thorunium" Regionowi Toruńsko-Włocławskiej "Solidarności". Nagrodę z rąk prezydenta odbierze Jacek Żurawski – przewodniczący Toruńsko-Włocławskiego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

Uroczystość rozpocznie się o godz.12.00 w Dworze Artusa. Jest ona połączona z 30. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność". NSZZ "Solidarność" w naszym regionie od początku swego istnienia odgrywał ważną rolę. Jego obecna siedziba mieści się w Toruniu przy ulicy Piekary 35/39. Do głównych zadań związku należy obrona praw pracowniczych. Thorunium to najwyższe odznaczenie przyznawane przez Prezydenta Miasta Torunia. Są nim honorowane osoby zasłużone dla miasta, a także instytucje, firmy, organizacje i stowarzyszenia - w rocznicę powstania lub w uznaniu zasług.

Region Toruńsko – Włocławski NSZZ "Solidarność" powstał w 2006 roku w wyniku przyłączenia do Regionu Toruńskiego Regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (Włocławek), a kilka miesięcy później Oddziału Inowrocław. Jednak początki NSZZ "Solidarność" w naszym regionie sięgają 1980 roku. Wystąpienie robotników Gdańska i Szczecina spowodowało odzew w województwie toruńskim. 21 sierpnia załoga "Towimoru" przystąpiła do strajku. 15 października 1980 roku w "Towimorze" delegaci zakładowych komitetów założycielskich Regionu Toruńskiego wybrali Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego z Edwardem Strzyżewskim na czele. 4 lipca 1981 r. powołano stałe władze Regionu Toruńskiego NSZZ ‘Solidarność" z przewodniczącym Antonim Stawikowskim.

Działalność toruńskiej "Solidarności" miała charakter ruchu społecznego. W Regionie Toruńskim zrzeszonych było ok. 150 tysięcy członków. Po 13 grudnia 1981 roku podziemne struktury "Solidarności" istniały przez cały okres delegalizacji związku na szczeblach zakładowych oraz na poziomie regionalnym. Po wyborach w czerwcu 1989 roku część działaczy związkowych, również z naszego regionu, zaangażowała się w działalność polityczną. Po roku 1989 związek zawodowy "Solidarność" był motorem przemian demokratycznych w Polsce. Region Toruński NSZZ "Solidarność" aktywnie bronił pracowników zakładów pracy województwa organizując protesty i manifestacje wspierając strajki, a także zapewniając pomoc prawną w biurze Zarządu Regionu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto