18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy najlepiej inwestują euro z RPO

(gaz)
Marszałek Piotr Całbecki, na zaproszenie prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza, wizytował dziś (14 lipca) bydgoskie inwestycje, których realizacja stała się możliwa dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Bydgoszcz jest obecnie liderem wdrażania RPO WK-P. Do miasta nad Brdą trafia blisko co czwarta złotówka z puli, na którą podpisano już umowy - 390 milionów złotych.

Marszałek i prezydent zapoznali się z zaawansowaniem prac w ramach trzech inwestycji: przebudowie budynku po dawnym kinie „Orzeł” (ul. Marcinkowskiego) z przeznaczeniem na nową siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury, budowie skansenu architektury przemysłowej wraz z podziemną trasą turystyczną oraz Muzeum Zakładów Zbrojeniowych DAG-Fabrik w budynkach poprzemysłowych oraz rozbudowie infrastruktury technicznej w Bydgoskim Parku Przemysłowym.

Miasto podpisało już umowy dotyczące finansowania z RPO WK-P trzynastu spośród czternastu dużych, w znacznej mierze strategicznych z regionalnego punktu widzenia przedsięwzięć, zapisanych na liście projektów kluczowych programu. Łączna wartość zagwarantowanego w ten sposób wsparcia to ponad 305 milionów złotych, blisko 20 procent wartości wszystkich podpisanych już umów.

Dwa pierwsze finansowane w ten sposób projekty, dotyczące publicznej służby zdrowia, zostały już zrealizowane. Łączne dofinansowanie dla obu wyniosło 6,4 mln złotych. W ubiegłym roku podpisano umowy dotyczące czterech kolejnych projektów, wśród których znalazły się realizacja drugiego etapu budowy Regionalnego Centrum Innowacyjności oraz prowadzona przez samorząd Bydgoszczy rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w podbydgoskim Ostromecku. Wartość wsparcia na wszystkie cztery projekty to ponad 54 miliony złotych. W tym roku umów było aż siedem na łączną sumę prawie 235 milionów złotych. Najważniejsze z nich to parafowana w czerwcu, warta 42,5 mln złotych w sprawie budowy linii tramwajowej, łączącej centrum miasta z głównym dworcem kolejowym oraz warta blisko 93 mln złotych umowa dotycząca modernizacji trasy Ogińskiego. Szczegóły tutaj .

Decyzją zarządu województwa wsparcie z RPO WK-P otrzyma też Fundacja Wiatrak na dokończenie budowanego etapami środowiskowego centrum kultury w bydgoskiej dzielnicy Fordon. To także projekt z listy kluczowej. Umowa w sprawie finansowania tej inwestycji zostanie podpisana wkrótce.

Liczba wszystkich umów RPO WK-P, podpisanych dotąd przez bydgoskich beneficjentów, to159, łączna wynikająca z nich kwota dofinansowania to 390 mln złotych. Oznacza to, że do Bydgoszczy trafia blisko co czwarta złotówka programu. Oprócz samorządu miasta, wyższych uczelni i organizacji pozarządowych, wśród beneficjentów jest też 135 niewielkich firm, do których trafi lub już trafiło łącznie 63 mln złotych.

Źródło: Urząd Marszałkowski

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto