„Utworzenie Klubów Wolontariackich MAŁY WOLONTARIUSZ na terenie Gminy Golub-Dobrzyń" - to nazwa projektu realizowanego od 1 maja 2016 roku.

Towarzystwo wsi Lisewo i Okolic na realizacje projektu otrzymało dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Pomysł utworzenia grupy wolontariuszy powstał w grudniu 2016 roku, kiedy to Sekretarz Gminy - Krzysztof Pieczka zaprosił przedstawicieli poszczególnych gminnych szkół na spotkanie, na którym zaproponował napisanie projektu w ramach programu FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Prowadzącym spotkanie i następnie koordynatorem projektu została Anna Rydzińska - nauczyciel w Szkole Podstawowej w Lisewie. Projekt ten bazuje na pomysłach, sugestiach zebranych nauczycieli. Zgodnie z lista rankingową projekt znalazł się wśród 85 na 1163 projektów które otrzymały pełne dofinansowanie.

Pierwsze kroki wolontariusze poczynili już w maju 2016r, gdy odbyło się spotkanie z opiekunami poszczególnych grup, dyrektorami szkół, przedstawicielami Urzędu Gminy i kadrą zarządzającą projektem. Zostali oni zapoznani z regulaminem rekrutacji projektu. Wolontariuszami w danym okręgu (6 okręgów, przy każdej z gminnych szkół wiejskich - Lisewo, Węgiersk, Nowogród, Ostrowite, Wrocki, Gałczewo) zostało 5 osób dorosłych oraz 10 dzieci. Rekrutację zakończono w połowie czerwca - zrekrutowano 90 wolontariuszy. W drugiej połowie czerwca wolontariusze rozpoczęli swoją działalność. Bazuje ona na czterech fundamentach: "Wolontariat dla chorych" (odwiedziny osób chorych, współpraca ze szpitalem - wizyta z jasełkami, zbiórka zabawek, współpraca z hospicjum), "Wolontariat dla seniorów" (odwiedziny osób starszych, warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, kurs pierwszej pomocy, wyjazdy do Gdańska, Torunia, Poznania, organizacja Gminnego Dnia Seniora), "Wolontariat dla dzieci" (pomoc koleżeńska, czytanie dzieciom, organizacja konkursów), "Wolontariat dla środowiska lokalnego" (opieka nad przydrożnymi figurkami, miejscami pamięci narodowej, zwierzętami).

Aby zmotywować młodych wolontariuszy każdy z nich będzie posiadał dzienniczek w którym będą udokumentowane jego działania potwierdzone przez podopiecznych, opiekuna czy koordynatora. Najaktywniejsi wolontariusze zostaną nagrodzeni. Powstanie klubów ma być początkiem istnienia grupy wolontariuszy w gminie Golub-Dobrzyń.

Nasi wolontariusze po dwudniowym przeszkoleniu w Ośrodku Caritas w Przysieku z wielkim zapałem rozpoczęli swoje cykliczne działania. Odwiedzają osoby chore, niepełnosprawne razem z nimi przebywają, rozmawiają, wykonują proste prace domowe. Poprzez wzajemne kontakty uczą się postrzegać osoby niepełnosprawne jako równe sobie i swoją postawą chcą im pokazać, że są tacy sami.

Wolontariusze spotykają się także z osobami starszymi, seniorami, którym często nieobca jest samotność, doświadczenie lęku. Czasami potrzeba tak nie wiele, żeby rozświetlić ich monotonne życie. Wystarczy odrobina poświęconego czasu, rozmowa, ofiarowany uśmiech. Właśnie takie zwyczajne przejawy ludzkiej dobroci nasi wolontariusze okazują starszym, aby poczuli się potrzebni i dowartościowani w społeczeństwie. Będą także im pomagać poprzez wykonywanie prac porządkowych w domu i na posesji.

Członkami kół wolontariackich są także dorośli wolontariusze, którzy wraz z „małymi” troszczą się o lokalne dziedzictwo kulturowe, m. in. poprzez porządkowanie przydrożnych, krzyży, kapliczek, miejsc pamięci narodowej. W taki sposób następuje integracja pokoleń, jedni uczą się od drugich. Pierwszą dużą uroczystością, zorganizowaną przez wolontariuszy był Gminny Dzień Seniora. W ostrowickiej szkole pojawiło się około 200 osób - 18 – latków z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Po oficjalnej części rozpoczęło się biesiadowanie. Wspaniały poczęstunek: przekąski, główne dania i ciasta zostały przygotowane na warsztatach kulinarnych zorganizowanych w ramach wolontariatu. Podczas biesiady wystąpiły Grodzianki, Chór Seniora z Ostrowitego i pan Kazimierz Kołodziejski. Nie obyło się bez tańców i wspólnego śpiewu. W spotkaniu wzięło udział około 200 osób. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza beneficjenci projektu świętowali 2 grudnia w Szkole Podstawowej w Nowogrodzie. Spotkali się tam wszyscy wolontariusze z gminy Golub-Dobrzyń oraz zaproszeni goście. Otwarto i poświęcono KĄCIK

WOLONTARIUSZA - miejsce spotkań wolontariuszy z Nowogrodu. Każda grupa wolontariacka przygotowała prezentację multimedialną i w ten sposób opowiedziała o swojej działalności. Następnie wolontariusze mogli zintegrować się podczas zabaw przygotowanych przez Pana Mariusza Frydryszewskiego i jego grupę. Uczestnicy uroczystości mogli poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez wolontariuszy na warsztatach kulinarnych.

Wolontariusze z Lisewa w grudniu odwiedzili dzieci przebywające na oddziale pediatrycznym Powiatowego Szpitala w Golubiu-Dobrzyniu. Przedstawili przygotowane jasełka,wraz z innymi wolontariuszami przekazali zebrane i zakupione zabawki. Kolorowe stroje małych aktorów, bożonarodzeniowe recytacje, bogata muzyka i kolędy zabrzmiały radośnie w oddziale. Dla chorych dzieci było to nie lada przeżycie. Panowała tam bardzo życzliwa atmosfera.16 grudnia przedstawiciele każdej grupy wolontariackiej udali się do hospicjum "Nadzieja" w Toruniu. Przekazali zebrane w szkołach środki czystości (płyny, pampersy, chusteczki, itp) oraz drobne upominki przygotowane przez wolontariuszy (były mikołaje, bombki, aniołki, kartki świąteczne, stroiki). Odwiedzili każdego z podopiecznych. Pani prezes hospicjum Aleksandra Ruszczak opowiedziała o historii każdego dziecka, o jego chorobie, upodobaniach. Śpiewano wspólnie kolędy. 5 stycznia 2017r. w Szkole Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku odbyło się spotkanie noworoczne dla klubów wolontariackich, osób starszych i chorych z terenu gminy Golub-Dobrzyń z udziałem zaproszonych gości. Dokonano otwarcia kącika klubu „Węgierski Mały Wolontariusz”, który został uroczyście poświęcony. Swoją obecnością zaszczyciły osoby starsze, którym pomagają wolontariusze. Ważnym punktem spotkania było wystawienie jasełek oraz śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu poszczególnych klubów. Ostatnim punktem tej wspaniałej uroczystości był wspólny poczęstunek, częściowo przygotowany przez kluby wolontariuszy. Spotkanie noworoczne przebiegło w miłej, rodzinnej i świątecznej atmosferze. W ostatnim dniu lutego 2017 roku miało miejsce długo przez wszystkich wyczekiwane otwarcie kącika dla klubu: „Lisewski Mały Wolontariusz”. Po uroczystym przecięciu wstęgi, ksiądz proboszcz Andrzej Zblewski dokonał poświęcenia pomieszczenia przeznaczonego dla spotkań wolontariuszy. W dalszej części spotkania członkowie klubu wraz z opiekunem Hanną Jaworską w formie prezentacji multimedialnej opowiedzieli o formach swojej działalności i przedstawili scenki, które pokazały, że warto być wolontariuszem. Zwieńczeniem tej kameralnej uroczystości był wspólny poczęstunek, który przebiegał w miłej, rodzinnej atmosferze. Wolontariusze zorganizowali kilka zbiórek karmy dla zwierząt, środków czystości do hospicjum, zabawek dla dzieci z oddziału pediatrycznego w G-D. Wolontariusze nie tylko pomagają, ale i integrują się na wyjazdach do Torunia, Gdańska, gdzie odwiedzają zaprzyjaźnione hospicja oraz planetaria, muzea itp. W sierpniu i wrześniu czekają na nich dwa wyjazdy: Warszawa i Poznań oraz uroczyste spotkanie kończące projekt.

***

Pogoda na dzień (06.08.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo/x-news


Urząd miasta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!