Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Historyczne mistrzostwa Europy z udziałem gdańszczan

Rafał Rusiecki
Anna Szymczak z UKS Atena Gdańsk pokazała klasę w Jerozolimie
Anna Szymczak z UKS Atena Gdańsk pokazała klasę w Jerozolimie Tomasz Bolt/Polskapresse
W rozgrywanych w Jerozolimie mistrzostwach Europy nasze narodowe reprezentacje kadetów święciły sukcesy w turnieju drużynowym. Młode Polki sięgnęły po złoto, a Polacy po brąz. Złoto indywidualnie wywalczyła także Anna Szymczak z UKS Atena Gdańsk.

Dumni możemy być przede wszystkim z Anny Szymczak (UKS Atena Gdańsk). Podopieczna trenera Longina Szmita po indywidualnym sukcesie (mistrzostwo Europy juniorek młodszych) poprowadziła koleżanki do złota także w turnieju drużynowym. Z kolei klubowy kolega Ani - Maciej Podralski (trenowany przez Krzysztofa Walkę) wraz z kolegami stanął na najniższym stopniu podium w turnieju florecistów.

Młode Polki walczyły w składzie: Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń), Anna Szymczak (UKS Atena Gdańsk), Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice) i Beata Żurowska (KSz Wrocławianie). W ćwierćfinałach wyraźnie pokonały Szwedki 45:25. W półfinałach nie dały szans Włoszkom (45:36), a w wielkim finale zwyciężyły Węgierki (45:32). W zawodach kadetek wystartowało 12 drużyn.

Natomiast w rywalizacji młodych florecistów Polskę reprezentowali: Ludwik de Bazelaire (AZS-AWF Warszawa, Maciej Podralski (UKS Atena Gdańsk), Andrzej Rządkowski i Maxime Tarasiewicz (obaj KSz Wrocławianie). W ćwierćfinale uporali się oni z Węgrami (45:35), ale w półfinale nie dali rady późniejszym mistrzom, czyli Włochom (ulegli im 37:45). W spotkaniu o trzecie miejsce biało-czerwoni pokonali Rosjan 45:42. Wśró chłopców rywalizowało 15 drużyn.

Na podium z brązowymi medalami znaleźli się także polscy szpadziści (Wojciech Lubieniecki, Piotr Kapała, Maciej Bielec i Daniel Marcol).

- Kadeci wracają z czterema medalami z mistrzostw Europy juniorów młodszych, co jest najlepszym osiągnięciem w historii polskiej szermierki, odkąd rozgrywane są te zawody, czyli od 2007 roku - skwitował Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej Sietom AZS AWFiS Gdańsk.