Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kocie łby" - powiatowe czy miejskie?

Sławomir Kazimierz Szeliga
To dobrze, że w debacie publicznej powrócił temat inowrocławskiej ulicy Rąbińskiej…

W latach 2009-2010 toczyło się postępowanie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim o ustalenie zarządcy drogi. Wtedy pojawiła się propozycja, aby ulica Rąbińska na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wierzbińskiego do ulicy Bocznej była drogą miejską. W 2010 roku decyzję w sprawie kategorii powiatowej ulicy Rąbińskiej podejmowała Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa, a w 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

W maju 2013 roku, jako radny powiatowy, skierowałem do Zarządu Powiatu następujące pytania:

- czy Zarząd Powiatu planuje przebudowę tego odcinka ulicy Rąbińskiej oraz współfinansowanie tego zadania przez samorząd powiatowy i miejski z wykorzystaniem środków zewnętrznych /UE, "schetynówki" lub partnerstwo publiczno-prywatne/?

- czy Zarząd Powiatu występował w ostatnich 12 miesiącach do Prezydenta Inowrocławia z propozycją zmiany zarządcy drogi powiatowej na miejską na tym odcinku ulicy Rąbińskiej?

Wicestarosta Inowrocławski poinformował mnie, że "w okresie od czerwca 2012 roku do maja 2013 roku Prezydent Inowrocławia nie występował z propozycją przejęcia ww. części ulicy Rąbińskiej, a także Zarząd Powiatu nie występował w tej kwestii" dodając jednocześnie, iż "przedmiotowy odcinek /bruk/ to działki nr 33/1 - własność Skarbu Państwa i nr 6 - własność Miasta Inowrocławia". Zarząd Powiatu nie uwzględnił propozycji w projekcie budżetu na 2014 rok.

W trakcie internetowej dyskusji na ten temat niektórzy z jej uczestników opowiadali się za zachowaniem status quo. „Łapy precz od kocich łbów” – protestował jeden z internautów, którego część komentatorów podejrzewała o związki z ratuszem…

Jako uczestnik publicznej debaty zaprezentowałem również swój punkt widzenia w przedmiotowej sprawie:

"Po pierwsze:
Przebudowa drogi nie zawsze oznacza położenie asfaltu. Znawcy tematu twierdzą, że istnieje możliwość "połączenia tradycji ze współczesnymi potrzebami". Ja też nie jestem obojętny na uroki kostki brukowej, ale bez ubytków i z odpowiednim profilem nawierzchni drogi.

Po drugie:
W związku z zagospodarowaniem dalszej części Parku Solankowego, powstaniem kolejnych inwestycji oraz terenów rekreacyjnych, "przesunęło się" centrum Solanek. Z tego powodu zmienia się znaczenie i wartość użytkowa niektórych traktów komunikacyjnych /m.in. ww. odcinka ulicy Rąbińskiej/. Z peryferyjnych ulic stają się głównymi drogami dojazdowymi.

Po trzecie:
Rozwój tej części miasta /w tym uzdrowiska/, promocja aktywnego wypoczynku i rekreacji oraz oczekiwane zwiększenie ruchu turystycznego skutkują koniecznością odpowiedzialnego planowania miejsc postojowych i parkingów. W tym kontekście do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia szerokości ulicy oraz zagospodarowania poboczy.

Po czwarte:
Jaki "charakter" ma ww. odcinek ulicy Rąbińskiej - miejski czy powiatowy? Czy ulice na terenie Inowrocławia, które nie spełniają kryteriów drogi powiatowej, powinny zostać przejęte przez Miasto? Czy zarządcą wszystkich dróg na terenie Inowrocławia powinno zostać Miasto? Czy konieczna jest do tego reforma samorządowa /likwidacja powiatów/; czy do zmiany kategorii drogi wystarczy porozumienie między Starostą a Prezydentem /przykład ulicy Królowej Jadwigi/?

Po piąte:
Pozyskanie środków zewnętrznych na inwestycje drogowe wiąże się zawsze z przemyślaną, przygotowaną koncepcją oraz określeniem celów, które chcemy osiągnąć. Warto o tym rozmawiać, zanim zostaną uruchomione procedury konkursowe".

Jakiś czas temu troje miejskich radnych koalicji rządzącej Miastem wystąpiło z interpelacją do Prezydenta Inowrocławia z "prośbą do Zarządu Powiatu o dokonanie remontu nawierzchni ulicy Rąbińskiej wraz z pobudowaniem ścieżki rowerowej". O podjęcie działań "zmierzających do wymiany nawierzchni ulicy" zwrócili się do nich podczas dyżurów "mieszkańcy Inowrocławia i okolic". Radni podkreślali, że "jej obecna nawierzchnia nie pozwala na bezpieczne pokonanie drogi".

"Wierzymy, że wybrani przez inowrocławian przedstawiciele władz Powiatu Inowrocławskiego ze Starostą na czele uwzględnią liczne głosy mieszkańców Inowrocławia i okolic" - napisali autorzy interpelacji.

Remontu nie było. "Z uwagi na ograniczone możliwości finansowe i duże potrzeby remontowe ww. zadanie nie zostało ujęte do realizacji w budżecie na 2016 rok" - odpowiedział radnym Wicestarosta
Inowrocławski.

W czerwcu br. Komisja Uzdrowiskowa Rady Miejskiej Inowrocławia wystąpiła z wnioskiem „w sprawie przejęcia przez Miasto części ulicy Rąbińskiej na odcinku od ul. M. Wierzbińskiego do końca przebiegu w kierunku ul. Bocznej”.

„Wskazana droga wymaga kompleksowej i bardzo kosztownej przebudowy” – czytamy w odpowiedzi udzielonej komisji przez Zastępcę Prezydenta Miasta. „Biorąc powyższe pod uwagę przejęcie ulicy będącej w złym stanie technicznym, której przebudowa wymaga dużych nakładów finansowych, należy uznać aktualnie za bezzasadne” – poinformowała radnych miejskich Pani Prezydent.

W latach 2011 -2013 ulica Rąbińska na odcinku od Wojska Polskiego do skrzyżowania z ulicą Macieja Wierzbińskiego zmieniła swoje oblicze. Czy „solankowa” część drogi doczeka się również rewitalizacji?


od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto