Leszno inwestuje w nowe technologie, poprawiające bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców

Materiał informacyjny C&C Partners
Nowoczesny system monitoringu miejskiego w Lesznie udowadnia, że nowe technologie znacząco zwiększają poziom bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Rozpoczęta 20 lat temu, rozwijana od 7 lat inwestycja, stanowi połączenie innowacji i proekologicznych rozwiązań. Wszystko to w ramach platformy opartej na algorytmach sztucznej inteligencji. Czy inne polskie miasta pójdą w ślady Leszna?

Monitoring miejski w Lesznie - Więcej niż kamery

Monitoring miejski w Lesznie to nie tylko sieć kamer nagrywających przez całą dobę wydarzenia na ulicach. To nowoczesny system, którego sercem jest centrum nadzoru, znajdujące się w siedzibie Straży Miejskiej.

To właśnie tam koordynowana jest praca całego systemu wizyjnego w mieście. Ponad 60 kamer, rozmieszczonych w newralgicznych punktach Leszna, jest podłączonych do serwerów, a rejestrowane przez nie dane są na bieżąco przetwarzane przez system pozwalający na inteligentną analizę obrazu.

Tylko w ubiegłym roku system pomógł już ponad 700 razy, m.in. rejestrując takie wykroczenia, jak m.in. uszkodzenia mienia, bójki, picie alkoholu czy załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscach publicznych. Wobec wszystkich sprawców wyciągnięto konsekwencje. Dzięki dostarczanemu systemowi monitoringu, mieszkańcy Leszna są spokojniejsi i wiedzą, że w każdej chwili mogą liczyć na pomoc odpowiednich służb miejskich.

System monitoringu w Lesznie jest rozbudowywany i ulepszany już od 2014 roku, a w ubiegłym roku wzbogacił się o kolejne nowoczesne funkcje. Względy ekonomiczne oraz technologiczne możliwości oprogramowania przesądziły o wykorzystaniu również wcześniej zakupionych kamer analogowych.

ccpartners

Kolejne kamery mają pojawiać się jeszcze w tym roku w miejscach publicznych inwestycji tworzonych przez miasto, jak park na Gronowie i przy ul. Unii Europejskiej.

Monitoring miejski w Lesznie - Bezpieczny tunel podziemny

Czyste, dobrze oświetlone, a przede wszystkim bezpieczne przejście podziemne, brzmi jak misja niemożliwa. Tunele pod ziemią nie mają zazwyczaj dobrej renomy, kojarzone są z miejscami niebezpiecznymi, w których często dochodzi do aktów wandalizmu.

Przejście podziemne pod Alejami Jana Pawła II w Lesznie zostało wybudowane w 2000 roku. Wówczas projektant nie zaplanował tam systemu kamer. Dwie dekady użytkowania pokazały jednak jasno, że taki system w tym miejscu jest niezbędny, szczególnie że przejście znajduje się w okolicy szkoły podstawowej.

Dochodziło tam głównie do aktów wandalizmu i zaśmiecania – dlatego miasto zdecydowało się na modernizację. Zakończyła się ona w 2020 roku i w jej ramach w przejściu pojawił się nowoczesny system oświetlenia oraz wyczekiwany system kamer. Zamontowano dwie kamery w części tunelowej i dodatkowe przy każdym z wyjść.

- Wysoka jakość nagrań, możliwość analizy twarzy, a także analiza ludzkich zachowań, pozwalają bez problemu ustalić tożsamość osób podejrzanych lub sprawców wypadków – mówi Rafał Krawczyk z C&C Partners z Leszna, firmy, która zrealizowała inwestycję monitoringową.

To nie jest jedyna nowość, zapobiegająca aktom wandalizmu w tym miejscu. Kamery widzą wszystko, co dzieje się w przejściu podziemnym, a służby obsługujące miejski monitoring, mają możliwość błyskawicznej reakcji.

- W tunelu zainstalowano głośniki umożliwiające operatorowi monitoringu przekazanie komunikatu wewnątrz tunelu. To maksymalnie skraca czas reakcji. Widząc na przykład wandala ze sprayem, natychmiast sygnalizujemy mu, że jest obserwowany – przyznaje Dominik Sadowski, komendant Straży Miejskiej z Leszna.

Głośniki służą jednak nie tylko do odstraszania wandali – mogą również poprawić nastrój przechodniom, którzy od niedawna mogą w określonych godzinach w przejściu wysłuchać… hejnału miasta!
le

Ekologiczne i bezpieczne Leszno

Leszno otwiera się na zmiany – również w obszarze ekologii. Inwestycje w nowoczesne technologie nie tylko zwiększają bowiem komfort i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, ale również przyczyniają się do zdecydowanie mniejszego zużycia energii.

W przejściu pod Alejami Jana Pawła wykorzystano modułową technologię LED, zaimplementowaną w tubach pokrytych folią pryzmatyczną, która zwiększa efektywność wiązki świetlnej. Pozwoliło to obniżyć zużycie energii elektrycznej i związane z tym koszty aż o co najmniej 40 proc.

Dalsza redukcja kosztów to efekt pracy inteligentnych czujników ruchu. Natężenie światła zmniejsza się, jeżeli system nie wykryje przez dłuższy czas żadnego ruchu. Dzięki temu okres eksploatacji oświetlenia wydłuża się z trzech (jak w przypadku dotychczasowych, tradycyjnych rozwiązań), aż do dziesięciu lat!

To właśnie ten „zielony” aspekt pozwolił na osiągnięcie dodatkowej korzyści ekonomicznej – inwestycja uzyskała bowiem dofinansowanie z budżetu unijnego w ramach projektu „Zielone Leszno”.

Nowocześnie zaprojektowane systemy bezpieczeństwa w Lesznie wspierają również osoby z niepełnosprawnościami. Na przykład w okolicy przejścia podziemnego, w Parku Jonstona, stanęła kolumna SOS.

Słupek SOS to pomocne rozwiązanie dla wszystkich osób w sytuacjach kryzysowych, gdy nie ma możliwości skorzystania z numeru alarmowego, bo na przykład nie mamy przy sobie telefonu lub jest on rozładowany. Umożliwia ona szybki kontakt z dyspozytorem numeru alarmowego, w celu uzyskania pomocy. Jest to rozwiązanie pomocne również dla turystów.

Co więcej, kolumna jest łatwo dostępna dla osób o ograniczonej mobilności, a dzięki zastosowaniu wzmacniacza pętli indukcyjnej, wychodzi naprzeciw potrzebom osób niedosłyszących. Umożliwia ona osobie korzystającej z aparatu słuchowego przełączenie go w tryb, który powoduje, że dźwięk jest czysty, pozbawiony pogłosu i hałasu tła.

Dzięki zamontowanemu w kolumnie przyciskowi alarmowemu, możliwa jest całodobowa komunikacja głosowa z operatorem systemu bezpieczeństwa. W efekcie system pozwala również na udzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia życia.

- Dzięki wbudowanemu urządzeniu AED, słupek jest jednocześnie punktem ratunkowym, a każde użycie AED generuje automatyczny alarm u operatora i widok z miejsca zdarzenia, dzięki integracji z monitoringiem wizyjnym – mówi Rafał Krawczyk z C&C Partners.

Wśród polskich miast, które zainwestowały w takie nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak Leszno, są również m.in.:

  • Częstochowa,
  • Łódź
  • Zielona Góra.

Jak pokazują ich doświadczenia, rozbudowane systemy monitoringu czy kolumny SOS odpowiadają na potrzeby mieszkańców, umożliwiają na szybsze rozpoznanie wandali lub sprawców wykroczeń, a przede wszystkim na szybką reakcję, co zapewnia mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.

***

Jeżeli potrzebujesz podobnych rozwiązań w swojej firmie, napisz do eksperta:
Jakub Szyszka, Kierownik ds. rozwoju produktów i usług w C&C Partners
e-mail: [email protected]

***

C&C Partners

Początki C&C Partners sięgają 1992 roku. Firma swoją działalność rozpoczęła od branży telekomunikacyjnej. Dziś swoim klientom oferuje systemy zabezpieczeń, rozwiązania telekomunikacyjne oraz okablowanie strukturalne.

Od 1998 roku C&C Partners należy do Grupy TKH – międzynarodowego holdingu notowanego na giełdzie w Amsterdamie – Grupa TKH zrzesza ponad 70 firm specjalizujących się w produkcji, oraz dostarczaniu rozwiązań z zakresu telekomunikacji, oraz rozwiązań budynkowych i przemysłowych.

Jako członek holdingu C&C ma dostęp do najnowocześniejszych technologii z całego świata. Wykorzystuje doświadczenie siostrzanych firm i dopasowuje rozwiązania do warunków oraz potrzeb klienta na lokalnym rynku.

Inżynierowie w C&C Partners dążą do zwiększania przewagi konkurencyjnej poprzez wdrażanie oraz rozwój własnych rozwiązań. Dzięki tym kompetencjom oferowane systemy współpracują z systemami firm trzecich.

Firma wspiera klientów na każdym etapie inwestycji, od koncepcji, poprzez projekt, aż do wdrożenia. Zaplecze inżynieryjne umożliwia oferowanie wsparcia po wdrożeniu, a także rozbudowę systemu o nowe funkcjonalności zgodnie z rozwojem potrzeb klienta. Lista realizacji oraz otrzymane referencje mówią same za siebie – C&C zrealizowała największy projekt FTTH w Polsce oraz projekty szerokopasmowe.

Dostarczone systemy działają na wszystkich polskich lotniskach, na dworcach kolejowych, nowo powstałych stadionach, na uczelniach czy w więzieniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto