Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik wojsk balonowych trafi pod skrzydła wolontariuszy Muzeum Historyczno-Wojskowego

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Odbudowany dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Torunia pomnik wojsk balonowych zostanie przekazany pod opiekę Muzeum Historyczno-Wojskowego
Odbudowany dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Torunia pomnik wojsk balonowych zostanie przekazany pod opiekę Muzeum Historyczno-Wojskowego Grzegorz Olkowski
Odbudowany dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Torunia pomnik wojsk balonowych zostanie przekazany pod opiekę Muzeum Historyczno-Wojskowego. W czwartek wolontariusze MH-W zaciągnęli przed pomnikiem wartę, inaugurując w ten sposób miejskie obchody kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto dodać, że ta opieka może mieć bardzo ciekawe konsekwencje.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

"W rocznikach dziejów naszego wiekowego grodu, dzień 5 maja niewątpliwie będzie posiadał swą historyczną wymowę. Starożytny gród przyozdobił się bowiem w tym dniu jeszcze jednym pomnikiem o wysokiej wartości dekoracyjnej - relacjonował wiosną 1937 roku pełen entuzjazmu reporter "Dnia Pomorza". - Pomnik ten stanął w najbardziej reprezentacyjnej partii naszego ślicznego parku miejskiego".

Polecamy

Ciąg dalszy był bardzo świąteczny i obszerny, bo też uroczystość była ogólnomiejska. Nic dziwnego, Toruń był wtedy jednym z najważniejszych ośrodków aeronautycznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Nie ma w tym cienia przesady, prawie wszyscy polscy zawodnicy startujący w latach 30. w cieszących się ogromną popularnością zawodach o puchar Gordona-Bennetta, szkolili się w Toruniu. A Polska w tej dziedzinie była wtedy światową potęgą.

Kto był autorem pierwszego pomnika?

Pomnik upamiętniający poległych podczas wojny z Bolszewikami żołnierzy wojsk balonowych, dzieło warszawskiego artysty Michała Kamieńskiego, rzeczywiście miał "wysoką wartość dekoracyjną". Został uznany za najpiękniejszy pomnik Torunia, chociaż jego ozdobą był bardzo krótko - Niemcy zburzyli go niedługo po zajęciu miasta w 1939 roku. Pozostało po nim wspomnienie i puste miejsce w parku na Bydgoskim Przedmieściu.

Kto był inicjatorem odbudowy?

Jak wiadomo, z inicjatywą odbudowy pomnika wystąpiło Towarzystwo Miłośników Torunia. Dzięki dotacji z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej udało się już odtworzyć orła z wieńcem. Rzeźbę wykonał roku Maciej Jagodziński-Jagenmeer. W przedsięwzięcie zaangażował się również samorząd województwa, władze miasta oraz prywatni darczyńcy. Odbudowany pomnik został odsłonięty 14 sierpnia 2020 roku, później ToMiTo zabrało się za poszukiwanie organizacji, pod której skrzydła można by było pomnik przekazać.

- Towarzystwo Miłośników Torunia wytypowało nas, abyśmy tym pomnikiem się zaopiekowali - mówi Piotr Olecki z Muzeum Historyczno-Wojskowego.

W czwartek 9 listopada wolontariusze MH-W zaciągnęli przed pomnikiem wartę, inaugurując tym samym miejskie obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podobne uroczystości będą się tu odbywały m.in. w przypadające w maju święto przedwojennej formacji.

Opieka, nie tylko od święta, może dać bardzo ciekawe owoce. Jak już wspomnieliśmy, pomnik upamiętniał aeronautów, którzy polegli w 1920 roku walcząc z Bolszewikami. Ich nazwiska pojawiły się również na pomniku odbudowanym i co ciekawe, do ToMiTo zaczęli się zgłaszać potomkowie uhonorowanych w ten sposób bohaterów. MHW zaopiekuje się również przekazywanymi przez nich informacjami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pomnik wojsk balonowych trafi pod skrzydła wolontariuszy Muzeum Historyczno-Wojskowego - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto