Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Nowa linia tramwajowa otwarta, co z Uniwersamem i jego otoczeniem?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Uniwersam został otwarty w grudniu 1980 roku. Był wtedy największym domem towarowym w całym ówczesnym województwie toruńskim.
Uniwersam został otwarty w grudniu 1980 roku. Był wtedy największym domem towarowym w całym ówczesnym województwie toruńskim. Grzegorz Olkowski
Od ponad miesiąca przez Chełmińskie Przedmieście kursują tramwaje. Przed otwarciem nowej linii został nawet uprzątnięty teren na rogu Szosy Chełmińskiej i nowego odcinka ul. Dekterta, a widoczne z tramwaju ruiny fabryki Cierpiałkowskich przykryte płachtami z wydrukowanymi na nich obrazkami starówki. Terenów, na których miało wyrosnąć szumnie zapowiadane Solaris Center zasłonić jednak się nie da.

OBEJRZYJ: Park Tysiąclecia w Toruniu. Mamy się czym pochwalić!

od 16 lat

Młodsi czytelnicy już pewnie nie pamiętają, że mieszkańcy toruńskiego śródmieścia robili kiedyś zakupy w dużym domu towarowym, który nazywał się "Uniwersam". Sklep ten został zamknięty prawie 12 lat temu, więc z tymi młodszymi, którzy go nie pamiętają, nie ma przesady.

Polecamy

Działający od 1980 roku dom towarowy został zamknięty, ponieważ w jego miejscu miało wyrosnąć centrum handlowe o powierzchni najmu sięgającej 35 tysięcy metrów kwadratowych, z ponad 150 sklepami i parkingiem na 1100 aut. Zbudować je miała Irlandzka Grupa Inwestycyjna, inwestując w nie ponad 300 milionów złotych. Grunt z "Uniwersamem" był wkładem, jaki do tego przedsięwzięcia wniosła spółka Bresse Pol. Zgodnie z łączącą obie strony umową, dom towarowy został zamknięty i czekał na rozbiórkę. Termin rozpoczęcia budowy był jednak przez IGI przesuwany. Przedstawiciele grupy początkowo tłumaczyli poślizg poszukiwaniami dodatkowych inwestorów, zapewniali jednak, że już prowadzą rozmowy w sprawie najmu powierzchni. Później przestali się odzywać. Nie mogąc się doczekać odpowiedzi od inwestora, zaczęliśmy ich szukać sami. Odkryliśmy między innymi, że IGI obciążyła grunt hipoteką na ponad 11 milionów złotych.

Czym się zakończyła wieloletnia batalia sądowa o "Uniwersam"?

Zamknięty gmach wraz z otoczeniem, na długie lata stał się symbolem beznadziei. Kiedy już pewnie niemal wszyscy stracili nadzieję, że coś tam się kiedyś zmieni, Bresse Pol wygrał trwającą dziewięć lat batalię sądową o uwolnienie gruntu od wielomilionowych należności.

- Spółka rozważa obecnie dwa warianty zagospodarowania nieruchomości, to jest niwelację istniejącego obiektu i realizację inwestycji o charakterze handlowo-usługowo-biurowym, lub adaptację istniejącej zabudowy wraz z zagospodarowaniem pozostałej części działki zgodnie z zapotrzebowaniem rynku i aktualnymi standardami budowlanymi - mówił nam na początku roku Piotr Pruss, prezes Bresse Polu. - Realizacja każdego z tych wariantów wiąże się z ograniczeniami, jakie narzuca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu Torunia, jak i z nakładami finansowymi, które będą niezbędne dla ich realizacji.

Sytuacja nadal pozostaje bez zmian. Jak jednak wiadomo, obszar niedoszłego centrum handlowego nie ogranicza się tylko do "Uniwersamu". Pozostałe, należące kiedyś do IGI działki, kupił przed laty inwestor z Wielkopolski. On również przedstawił projekt centrum handlowo-usługowego, które również nie powstało.

Polecamy

- W tym przypadku należy mieć na uwadze, że organy administracji publicznej nie zostały wyposażone w kompetencje, na podstawie których możliwe byłoby zobligowanie właścicieli nieruchomości prywatnych, do zagospodarowania ich zgodnie z uprzednio przyjętymi celami - wyjaśnia Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Dlatego też kontakt z właścicielami utrzymywany jest na bieżąco, z dużym zainteresowaniem śledzimy informacje dotyczące przedmiotowych nieruchomości, a także analizujemy napływające do nas sygnały.

Budynek "Uniwersamu", chociaż wieloletnie zamknięcie zostawiło na nim sporo śladów, jest kawałem niezłej architektury, można go potraktować jako ciekawostkę Chełmińskiego Przedmieścia. Dzięki jego masywnej bryle z okien tramwaju prawie w ogólnie nie widać dżungli, która rośnie na wspomnianych wyżej terenach niezagospodarowanych.

Co z budową drapacza chmur przy Szosie Chełmińskiej?

Nieco inaczej sprawy mają się na rogu Szosy Chełmińskiej i nowego odcinka ul. Dekerta. Gruzów przedwojennej fabryki braci Cierpiałkowskich nie zasłania tu nic, w związku z czym ktoś najwyraźniej wpadł na pomysł godny kniazia Potionkina i zawiesił na murach płachty z wydrukowanymi na nich widokami starówki. Działka jest niewielka, ale jej właściciel miał zamiar zabudować ją przede wszystkim wzwyż, stawiając tu 55 metrowy wieżowiec. Wyścig do chmur w bliskim sąsiedztwie toruńskiej starówki skutecznie jednak przyhamowały służby konserwatorskie.

- W dniu 10 stycznia 2019 r. Rada Miasta Torunia podjęta uchwalę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości położonej w rejonie ulic: Szosa Chełmińska i Dekerta w Toruniu. Projekt zmiany planu nie został uzgodniony przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ze względu na ustalone parametry zabudowy, umożliwiające realizację obiektu o wysokości do 55m. - informuje Malwina Jeżewska. - Obecnie obowiązujący plan miejscowy z 2017 roku umożliwia realizację obiektu usługowego o wysokości do 32m.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Toruń. Nowa linia tramwajowa otwarta, co z Uniwersamem i jego otoczeniem? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto