Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bardzo kujawsko-pomorski portal

(gaz)
nasze kujawskopomorskie
Rusza przygotowany przez Urząd Marszałkowski internetowy portal edukacyjno-krajoznawczy nasze.kujawsko-pomorskie.pl. To źródło wiedzy o historii, tradycji, kulturze, oraz walorach krajoznawczych i przyrodniczych naszego województwa. Premierowa odsłona witryny odbyła się dzisiaj (9 grudnia) w trakcie konferencji „Edukacja regionalna w teorii i praktyce w województwie kujawsko-pomorskim.

Portal zawiera wiele informacji o województwie kujawsko-pomorskim. To około 500 stron tekstu, prawie 1000 ilustracji, docelowo znajdzie się tu około 40 specjalnie opracowanych map województwa, na których będą wizualizowane informacje edukacyjne. Witryna składa się z pięciu bloków tematycznych: przyroda, ciekawostki krajoznawcze, etnografia historia, oraz podstawowe informacje o województwie kujawsko-pomorskim.
W bloku „Przyroda” zwiedzimy kompleksy leśne naszego regionu, poznamy strugi, rzeki i kanały, zobaczymy pomniki przyrody oraz osobliwości regionalnej fauny i flory, a nawet zajrzymy do jaskiń. Odbędziemy też podróż przez parki krajobrazowe i rezerwaty.
Dzięki „Ciekawostkom krajoznawczym” można odbyć wirtualną podróż do najpiękniejszych zabytków w Kujawsko-Pomorskiem, m.in.: zamków i pałaców, kościołów i klasztorów, kamienic i pomników. Miłośnicy architektury znajdą tu ślady przeszłości, m.in. romańskiej, gotyckiej i renesansowej, kuracjusze uzdrowiska z najsłynniejszym Ciechocinkiem, a pasjonaci archeologii grodziska i osady na czele z Biskupinem.
W bloku „Etnografia” kryje się całe bogactwo naszego regionu: Bory Tucholskie, Kociewie, Ziemia Chełmińska, Ziemia Dobrzyńska, Kujawy, Pałuki i Krajna. Barwne stroje, tradycyjne obrzędy i zwyczaje, budownictwo, gwara, sztuka ludowa i jej twórcy. Nie zapomnieliśmy także o czymś dla łakomczuchów, czyli przysmakach regionalnej kuchni.
Na portalu poznamy także „Historię” ziem wchodzących w skład obecnego województwa kujawsko-pomorskiego; od średniowiecza przez czasy nowożytne, okres zaborów aż po dzieje najnowsze. Zobaczymy tu m.in. słynne osoby, najważniejsze wydarzenia w naszym regionie, prześledzimy rozwój gospodarki, społeczeństwa, kultury i sztuki. Miłośnicy historii odkryją wiele ciekawostek z naszych dziejów.
Internauci znajdą tu podstawowe dane o naszym regionie, poznają jego symbole: insygnia i fanfarę. Można odbyć także wirtualną podróż przez wszystkie powiaty i gminy województwa, by przyjrzeć się bliżej naszym „małym ojczyznom”.

Uzupełnieniem portalu jest strona internetowa www.gry.kujawsko-pomorskie.pl, na której dzieci znajdą ciekawe quizy, zagadki, kolorowanki i gry związane z Kujawami i Pomorzem.

Premiera witryny odbyła się w czwartek (9 grudnia, godzina 10) w Auli Centrum Kształcenia Ustawicznego przy placu św. Katarzyny 8 w Toruniu w trakcie konferencji „Edukacja regionalna w teorii i praktyce w województwie kujawsko-pomorskim. Przyroda - Krajoznawstwo - Etnografia - Historia”. W potkaniu biorą udział nauczyciele historii, geografii, j. polskiego i biologii ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także pracownicy działu edukacji muzeów i bibliotek. Organizatorami konferencji są Urząd Marszałkowski, Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu - Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli .

Portal nasze.kujawsko-pomorskie.pl powstał w ramach programu edukacji regionalnej, który służy krzewieniu wiedzy o naszym województwie. Urząd Marszałkowski w ramach tego programu realizuje wiele innych przedsięwzięć. Wśród nich jest m.in. portal Szlaki Pamięci. Kolejna propozycja to Konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych ma na celu uwzględnienie w projektach edukacyjnych zagadnień związanych z regionem. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Regionalna polega na gromadzeniu księgozbioru poświęconego naszemu regionowi w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej - Książnica Kopernikańska w Toruniu. Jest także „Pakiet regionalny dla studenta”, który zawiera mapę przyrodniczo-turystyczną województwa oraz informator przyrodniczo-turystyczny o Kujawsko-Pomorskiem i trafił do 1,5 tys. studentów pierwszego roku z naszego regionu na kierunku: turystyka i rekreacja oraz geografia.

Wiesz coś więcej? Napisz do nas
Poinformuj nas o imprezie
Dodaj swój obiekt do bazy

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto