Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Colloquia z Zanussim

(gaz)
wikipedia
Krzysztof Zanussi będzie jednym z uczestników tegorocznej edycji spotkań Colloquia Torunensia, która odbędzie się 6 listopada w Centrum Kultury Dwór Artusa.

Sesja w Dworze Artusa odbywać się będzie pod hasłem „Adamie, gdzie jesteś? (Rdz. 3,9) – współczesne dysputy o człowieku”. Referaty wygłoszą: ks. dr Wojciech Grygiel („Zagubiony w kosmosie?”), dr Krzysztof Dorosz („Człowiek wobec historii”), Krzysztof Zanussi („Między brzydotą a pięknem”) oraz s. Małgorzata Chmielewska („Pomagają nam być bardziej ludźmi”). Gospodarzem spotkania będzie ks. prof. Jerzy Bagrowicz. Początek o godz. 10.30.

Colloquium Charitativum czyli „przyjazna rozmowa", nawiązuje do historycznego, bardzo znaczącego w dziejach Polski i Torunia wydarzenia, które miało miejsce w grodzie Kopernika w dniach od 28 VIII do 21 XI 1645 roku. Król Władysław IV i biskupi, zaniepokojeni wzrastającą nietolerancją
i nienawiścią, nie chcieli dopuścić do wojen religijnych w Polsce. Zaproszono więc na spotkania i rozmowy teologów reprezentujących wspólnoty religijne: luteranów, ewangelików reformowanych, braci czeskich i katolików. Colloquium Charitativum miało być polubowną rozmową, prowadzoną w duchu szczerości
i dialogu. Spotkanie to odbywało się w sprzyjającej atmosferze, przygotowanej między innymi przez działalność biskupów katolickich zebranych w 1643 r. na synodzie warszawskim i duchownego protestanckiego J. Duriego z Elbląga. W Colloquium wzięło udział 76 teologów, w tym 25 duchownych rzymskokatolickich, 24 księży ewangelicko-reformowanych i 27 księży luterańskich. Obrady, którym przysłuchiwało się wielu obserwatorów, miały przebiegać w trzech etapach: 1 - przedstawienie wyznania wiary poszczególnych wspólnot; 2 - rozpatrzenie prawdziwości lub fałszywości ich nauki, przy czym zgromadzeni mieli powstrzymać się od wydawania sądów co do słuszności doktryny stron; 3 - porozumienie w kwestii obrzędów religijnych. Rozmowy trwały długo, nie były łatwe. Odbyło się 36 posiedzeń i - choć nie osiągnięto założonych celów - sporządzono oficjalny protokół, który podpisali ewangelicy reformowani i katolicy. Była to jedna z pierwszych prób doktrynalnego dialogu ekumenicznego i jedyna aż do połowy XX wieku z udziałem Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Wydarzenie to odbiło się głośnym echem w całej Europie i przyczyniło się do utrwalenia wizerunku Polski jako państwa tolerancyjnego. W środowisku toruńskim przed 16 laty nawiązano do tamtego wydarzenia i od tej pory, w nieco innej formule, odbywają się Colloquia Torunensia poświęcone dialogom.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto