18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czekolada

Stanisław Gazda
Pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z ziarnem kakaowca był Krzysztof Kolumb. Zignorował je. Dopiero dwadzieścia lat później - w 1522 roku - Heman Cortes zainteresował się nim, gdy zastał władcę Azteków popijającego bez przerwy xocoalt - napój tak ceniony, że pity był ze złotych pucharów wyrzucanych po jednorazowym użyciu.

Cortes zabrał trochę cudownych ziaren do Hiszpanii dla króla Karola V. Hiszpanie do roztartych ziaren kakaowca dodawali wodę oraz cukier trzcinowy i wszystko to zagotowywali. Takim sposobem doszło do „odkrycia" czekolady, ulubionego napoju hiszpańskiej szlachty. Właściwa kariera czekolady rozpoczęła się od dworu francuskiego, skąd rozpoczęła pochód przez cały ówczesny cywilizowany świat. Miała miano napoju królewskiego, gdyż podawano ją na najbardziej wytwornych przyjęciach.
Europejczycy XVII wieku uważali czekoladę za afrodyzjak. Inni wierzyli, że zmniejsza gorączkę, leczy niestrawności i przedłuża życie. Jednak pewien angielski lekarz stwierdził, że jest trucizną, bo... smakowała zbyt dobrze, żeby być lekarstwem.
Wraz z rewolucją przemysłową i mechanizacją produkcji czekolady doszło do obniżenia jej ceny do poziomu dostępności dla szerokich mas konsumentów. W 1828 roku po raz pierwszy uzyskano masło kakaowe i wyprodukowano kakao w proszku. Z tych dwóch produktów oraz cukru i pasty z ziarna kakaowego powstała pierwsza tabliczka czekolady. Jej ojczyzną jest Szwajcaria, gdzie niejaki Daniel Peter wyprodukował czekoladę twardą i guzełkowatą.
Współczesnej czekoladzie daleko do tej pierwotnej, pełnowartościowej. Odstępstwa od klasycznego przepisu na czekoladę spowodowały olbrzymie koszty produkcji. Dziś niemal wszystkie większe firmy na świecie produkujące czekoladę zastępują likwor czekoladowy i masło kakaowe zwykłym sproszkowanym kakao łączonym z tłuszczami roślinnymi.
Mimo to czekolada - wbrew jej krytykom - wcale nie pogarsza cery, nie powoduje próchnicy zębów, ani nie jest przyczyną otyłości ( pod warunkiem, że zjadamy ją z umiarem i nie prowadzimy siedzącego trybu życia). Od XVII wieku cenione są jej wartości odżywcze. Początkowo lekarze polecali ją na bóle żołądka, ludziom słabowitym, rekonwalescentom, dzieciom i starcom, szczególnie zaś ludziom intensywnie pracującym umysłowo i fizycznie. Bo czekolada to wspaniałe, wysokoenergetyczne pożywienie - zabierane m.in. podczas wyprawy na Mount Everest, nieodzowna w jadłospisie wszystkich załóg statków
kosmicznych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto