Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie godziny zakupów tylko dla seniorów i wyjście z domu w pojedynkę. Nowe ograniczenia związane z walką z koronawirusem w Polsce

Katarzyna Muszyńska
Katarzyna Muszyńska
Rząd wprowadził kolejne ograniczenia, które mają pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Rząd wprowadził kolejne ograniczenia, które mają pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Andrzej Banas
Rząd podjął kolejne kroki w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Nowe obostrzenia dotyczą zakupów i przemieszczania się, ale również korzystania z rowerów miejskich, parków i bulwarów.

We wtorek, 31 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne ograniczenia, które mają pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju. Większość z nich wchodzi w życie od 1 kwietnia. - Zostańmy w domach, unikajmy kontaktu z innymi ludźmi - apelował premier Mateusz Morawiecki. - My z pokorą podchodzimy do koronawirusa. Na razie udaje nam się wolniej te przyrosty kontrolować, ale pandemia się pogłębia.

Rząd wprowadził kolejne ograniczenia:

  • zasada bezwzględnego dystansu społecznego w rozumieniu epidemiologicznym: 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem rodziców opiekujących się dziećmi lub opiekowaniem się osób z niepełnosprawnościami,
  • zakaz samodzielnego opuszczania miejsca zamieszkania przez osoby niepełnoletnie,
  • zamknięcie bulwarów, deptaków, parków, plaż,
  • zakaz korzystania z rowerów miejskich,
  • zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych,
  • odwołanie zabiegów medycznych, w tym rehabilitacyjnych, które nie są niezbędne dla zdrowia i życia,
  • zamknięcie punktów usługowych, takich jak salony kosmetyczne, fryzjerskie, studia tatuażu,
  • limity w transporcie prywatnym, takie jak w komunikacji publicznej,
  • obowiązek dezynfekcji dotykanych przedmiotów po każdym kliencie w sklepach i na stacjach paliw (terminali płatniczych, dystrybutorów),
  • wyłączenie przycisków wybudzania sygnalizacji świetlnych przy przejściach dla pieszych.

Nadal można wyjść z psem na spacer. Minister zdrowia zaapelował, jednak aby zrezygnować z biegania i uprawiania sportów na świeżym powietrzu. - Jeżeli musimy wyjść, wyjdźmy, przewietrzmy się i wróćmy do domu - radzi Łukasz Szumowski.

Ograniczenia dotyczące zakupów

Rząd wprowadził także ograniczenia dotyczące funkcjonowania sklepów, aptek, urzędów pocztowych i targowisk. Wprowadzono limity klientów mogących przebywać jednocześnie w pomieszczeniu. Jest to uwarunkowane liczbą kas. Na przykład jeżeli w sklepie znajduje się jedna kasa, w jego wnętrzu może przebywać trzech klientów. Jeżeli tych kas jest pięć, to wówczas może być piętnaście osób w sklepie. Jeżeli chodzi o urzędy pocztowe, to z uwagi na mniejszą powierzchnię, wprowadzono limit dwóch osób do jednego okienka. Wprowadzono też obowiązek noszenia jednorazowych rękawiczek w sklepach.

W przypadku targowisk, to do jednego straganu mogą ustawić się w kolejce trzy osoby. W weekend zostaną zamknięte sklepy budowlane.

Ważną zmianą jest także wprowadzenie dwóch godzin dla seniorów. Od 10 do 12 tylko osoby powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia będą mogły zrobić zakupy w drogeriach, sklepach spożywczych i aptekach. - Osoby starsze mogą również przebywać w nich w późniejszych lub wcześniejszych godzinach, ale jeśli chcą mieć pewność, że nie spotkają kogoś młodszego, kto może być zarażony wirusem, powinny odwiedzać sklep tylko w tych godzinach - zalecał premier Mateusz Morawiecki.

Rozszerzona formuła kwarantanny

Zmieniły się także zasady kwarantanny. Od dzisiaj osoby, które zostaną jej poddane będą musiały przebywać w całkowitej izolacji, również od rodziny i pozostałych domowników. W innej sytuacji kwarantannie zostaną poddani wszyscy mieszkańcy domu lub mieszkania.

- Zdajmy sobie z tego sprawę, że jeżeli nie przestrzegamy tych zasad, to możemy zarazić drugą osobę i ona może umrzeć - mówił premier. - Kary będą bezwzględnie egzekwowane.

Od czwartku dodatkowe wymogi będą obowiązywały w zakładach pracy. Chodzi o środki ochrony osobistej i do dezynfekcji. Te drugie powinny być umieszczone przed wejściem, ale także w miejscach obok których pracownicy przechodzą.

Wcześniej wprowadzono zakaz zgromadzeń, ograniczenie działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach wyższych, a także zamknięcie granic i obowiązkową, 14-dniową kwarantannę dla osób powracających do kraju. Zamknięto też żłobki i przedszkola. W Bydgoszczy dodatkowo wyłączono z użytkowania miejskie place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu.

Zakaz przemieszczania się nie dotyczy:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Granice miast póki co nie są zamknięte. Ale trzeba spełniać jeden z powyższych warunków, aby udać się do innej miejscowości.

Zobacz też:

Wyludnione centra miast i miasteczek, pozamykane sklepy, ośrodki kultury i szkoły. Tak wygląda życie w województwie kujawsko-pomorskim w czasach epidemii. Miejsca, przez które do niedawna przewijało się wiele ludzi, teraz są puste. Zobaczcie zdjęcia z wielu miast naszego regionu. 

>>>>>>>>

Tak wygląda Kujawsko-Pomorskie w czasach epidemii! [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto