Finał na PGE Narodowym już o krok – znamy mistrzów województwa kujawsko-pomorskiego

Akcja specjalna PZPN
Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa kujawsko-pomorskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 9-10 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: 12 Włocławek w kategorii U-8, SP 44 Bydgoszcz w kategorii U-10, SP 15 Bydgoszcz wśród chłopców do lat 12 oraz UKS Tęcza Bydgoszcz we wszystkich kategoriach dziewczęcych. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Finałowe zmagania odbyły na terenie Stadionu Miejskiego w Świeciu. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Świeciu na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły chłopców w kategorii U-8 i dziewczynek we wszystkich trzech grupach wiekowych. Dzień później obserwowaliśmy zmagania chłopców w kategoriach U-10 i U-12.

874 gole mogli przez dwa dni zobaczyć kibice, którzy zjawili się dopingować największe piłkarskie talenty w regionie. W akcji podziwialiśmy dokładnie 736 dzieci, w tym 536 chłopców i 200 dziewczynek.

Zarówno turnieje chłopców, jak i dziewczynek były okazją do wypatrzenia prawdziwych perełek z regionu. Jedną z najbardziej wyróżniających się zawodniczek z pewnością była Patrycja Sitkowska z najstarszej drużyny UKS Tęczy Bydgoszcz, a więc zwyciężczyń w kategorii U-12. Patrycja bardzo często wdawała się w skuteczne indywidualne pojedynki na skrzydle, które pozwalały jej wypracować sobie dobre pozycje do strzału. Tytuł królowej strzelców dobitnie pokazuje wpływ zawodniczki z numerem 7 na końcowy sukces Tęczy. Pomimo snajperskiego instynktu, Sitkowska potrafiła też znaleźć na boisku lepiej ustawione koleżanki. – Ma tendencję do dryblingu, ale od jakiegoś czasu coraz częściej podnosi wzrok i szuka podań – cieszył się z postępów podopiecznej trenujący ją Michał Araszewski.

Również Jarema Zieniewicz z SP 15 w Bydgoszczy błyszczał pod względem skuteczności, sięgając podobnie jak Patrycja po tytuł najlepszego strzelca w swojej kategorii. W zaciętym meczu finałowym ekipy z Bydgoszczy z UKS Golem Brodnica to właśnie on po indywidualnej akcji rozpoczętej w okolicach środka boiska przedarł się przez linię obrony i pokonał bramkarza rywali, otwierając wynik zwycięskiego dla jego drużyny starcia o bilety do Warszawy. To, co szczególnie przyciągało uwagę w jego grze, to bardzo dobra technika użytkowa, pozwalająca mu utrzymywać się przy piłce nawet przy asyście dwóch czy trzech przeciwników. – Dobrze kojarzę drużyny z okolic, więc mogę powiedzieć, że to jeden z najzdolniejszych chłopaków w regionie – przekonywał jego trener, Damian Bławat.

Z pewnością do tego miana aspirują młodzi piłkarze Juventus Academy Bydgoszcz, którzy w najmłodszej kategorii zajęli 3. miejsce. Jak się okazuje, nazwa nawiązująca słynnego włoskiego klubu nie jest jedynie wymysłem twórców drużyny. – Działamy na licencji Juventusu od 2013 roku. Przede wszystkim korzystamy z wsparcia merytorycznego, bazując na modelu szkolenia z Turynu – powiedział nam trener chłopców, Łukasz Figurski. Jak sam przyznaje, chociaż sam jest kibicem Barcelony, widzi, że trening w akademii włoskiego klubu sprawia, że jego podopieczni są zagorzałymi fanami „Starej Damy”. Dlatego też z pewnością kibicują starszym kolegom ze szkółki, startującym w tym roku w mistrzostwach świata wszystkich akademii Juventusu, które odbędą się latem w Turynie.

O arbitrach piłkarskich mówi się, że najlepsze zawody rozegrają wtedy, gdy po meczu nie będzie się o nich mówić. Nie sposób jednak nie wspomnieć o panu Romanie Kostrzewskim, który mimo 70 lat wciąż rozstrzyga zmagania dzieci. Jednak pewnie niewiele osób wie, że mowa o osobie z 17-letnim doświadczeniem prowadzenia zawodów także w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, który kiedyś pokazał czerwoną kartkę samemu Zbigniewowi Bońkowi. – Zawsze byłem cholerykiem, więc chociaż przeważnie piłkarze akceptowali moje decyzje, najgorzej było, gdy zawodnik-choleryk wdawał się ze mną w dyskusję – wspomina. – Na pewno takim piłkarzem był Włodzimierz Smolarek. Pamiętam, że kiedyś w meczu Legii z Widzewem ukradł mi kartki, które wypadły mi z kieszeni, a ja tego nie zauważyłem – wspomina. Pan Roman pamięta wiele legend polskiej piłki – Nigdy nie miałem problemów z Adamem Nawałką, już wtedy odznaczał się wtedy wysoką kulturą osobistą. Czasami po meczu podchodził i uprzejmie zwracał mi uwagę na sporne sytuacje. Doceniałem to, bo merytoryczne uwagi pozwalają sędziemu wyciągnąć wnioski i podnosić swój poziom – podkreśla.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Świeciu pokazywali aż 21 razy.

klasyfikacja_generalna_kujpom

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Partnerem turnieju w województwie kujawsko-pomorskim jest KCD Dystrybucja.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: **

www.zpodworkanastadion.pl

oraz

www.laczynaspilka.pl

**

mapa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto