Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już po raz ósmy: Kwesta na cmentarzu św.Jerzego

(gaz)
www.torun.pl
Już po raz ósmy 1 listopada 2010 r. na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu odbędzie się kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych nagrobków. W tym roku pieniądze zbierane będą na odnowienie mogił Ludwika Kolankowskiego oraz Waleriana Preisnera. Akcję organizują Towarzystwo Miłośników Torunia i Urząd Miasta.

Po raz pierwszy kwesta na najstarszej toruńskiej nekropolii odbyła się w 2003 r. Od początku organizują ją wspólnie Towarzystwo Miłośników Torunia i Urząd Miasta. Kwestarzami są znani torunianie: samorządowcy, naukowcy z UMK, członkowie ToMiTo, aktorzy, sportowcy, szefowie toruńskich instytucji, a także marynarze ORP Toruń. Przez 7 lat zebrano łącznie niemal 67,2 tys. zł.

Zebranymi funduszami zarządza Towarzystwo Miłośników Torunia, które współpracuje przy renowacji nagrobków z Zakładem Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK. Prace przy pomnikach prowadzone są latem przez studentów pod nadzorem prof. Jadwigi Łukaszewicz.
Gromadzone od siedmiu lat fundusze pozwoliły odrestaurować do tej pory łącznie 17 kwater. Zgodnie z założeniami kwesty, do odnowienia wybierane są w pierwszej kolejności nagrobki najstarsze, najbardziej wartościowe artystycznie lub poświęcone zasłużonym postaciom. W ten sposób zostały dotychczas odnowione miejsca pochówku Władysława Szumana, Johanna Ephraima Wessela, Mariana Sydowa, kwatera rodzinna Leona i Wandy Szumanów (6 pomników), nagrobek Mariana Doerffera, pomnik aktorskiej rodzinny Łodzińskich i Rodziewiczów, nagrobek Jana Chryzostoma Ornassa, gen. Stefana Ludwika de Latour, ks. Heliodora Grzymały-Łaszewskiego i Mieczysława Limanowskiego. Oczyszczono także z mchu i zawilgoceń pomniki dra Ottona Steinborna oraz prof. Bronisława Jamontta.
Widząc konkretne efekty kwesty, mieszkańcy Torunia z roku na rok coraz chętniej wspierają jej szczytny cel. W ubiegłym roku udało się zebrać 13 742,27 zł. Na cel tegorocznej kwesty wybrano nagrobki Ludwika Kolankowskiego oraz Waleriana Preisnera.

Prof. Ludwik Kolankowski (1882-1956), historyk, "piłsudczyk", pierwszy rektor UMK. Z urodzenia Galicjanin, kształcił się na Uniwersytecie Lwowskim, ale jego pierwsze doświadczenia naukowe związane były z Uniwersytetem Jagiellońskim. Specjalizował się w dziejach dynastii jagiellońskiej. Tworzył zręby administracji polskiej na ziemiach wschodnich po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. W dwudziestoleciu międzywojennym prowadził wykłady na uniwersytetach w Krakowie, Wilnie i ostatecznie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Stworzył tam też siedzibę Polskiego Towarzystwa Historycznego, któremu prezesował. Po drugiej wojnie światowej był inspiratorem i głównym organizatorem nowej uczelni na Pomorzu, za co otrzymał stanowisko pierwszego rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Z jego inicjatywy do kadry akademickiej z Wilna dołączyli koledzy ze Lwowa. Od 1949 roku sprawował też funkcję dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej. Mieszkał w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 14. Nagrobek Ludwika Kolankowskiego znajduje się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.
Walerian Preisner (1894-1966), romanista, bibliotekarz, pracownik naukowy UMK. Żołnierz 2. Brygady Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, absolwent romanistyki i filozofii na Uniwersytecie Jana Kazimierza, współautor Polskiego słownika biograficznego. Od 1945 roku organizator Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Mieszkał przy ul. Bydgoskiej 78 i Kraszewskiego 20/22. Nagrobek Waleriana Preisnera znajduje się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.
Zbiórka pieniędzy rozpocznie się o 9.00 i potrwa do 15.00. Weźmie w niej udział ponad 60 kwestujących. Źródło:www.torun.pl
Warto wiedzieć:
Cmentarz św. Jerzego jest najstarszą z toruńskich nekropolii. Założony został w 1811 roku, ale jego historia XIV wieku, kiedy to w pobliżu podmiejskiego kościoła św. Jerzego oraz leprozorium wyznaczono miejsce pochówków. Jest to miejsce niezwykłe nie tylko dlatego, że znajdują się tu piękne, stare nagrobki, ale i dlatego, że to właśnie tutaj, tuż obok siebie, stoją pomniki katolików i protestantów, co jest świadectwem odwiecznej wielokulturowości naszego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już po raz ósmy: Kwesta na cmentarzu św.Jerzego - Kujawsko-Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto