Konwent prezydentów miast kujawsko-pomorskiego w Grudziądzu. Debatowano o partnerstwie publiczno - prywatnym [zdjęcia]

(PA)
Prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski (w środku) był gospodarzem konwentu włodarzy największych miast województwa. Spotkali się: Rafał Bruski  z Bydgoszczy (pierwszy od lewej), Ewa Witkowska z Inowrocławia, Krzysztof Kukucki z Włocławka (drugi od prawej) i Michał Zaleski z Torunia.
Prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski (w środku) był gospodarzem konwentu włodarzy największych miast województwa. Spotkali się: Rafał Bruski z Bydgoszczy (pierwszy od lewej), Ewa Witkowska z Inowrocławia, Krzysztof Kukucki z Włocławka (drugi od prawej) i Michał Zaleski z Torunia. Piotr Bilski
Udostępnij:
Tematem spotkania było podejmowanie inwestycji miejskich w partnerstwie prywatnym. Póki co, w żadnym z prezydenckich miast kujawsko-pomorskiego nie doszło do realizacji takiego projektu. Próby były w Toruniu i Bydgoszczy.

Michał Zaleski, prezydent Torunia mówił: - To zagadnienie będzie decydowało o inwestycjach w naszych miastach w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, gdy pieniądze z Unii Europejskiej przestaną płynąć szerokim strumieniem. Wówczas partnerstwo publiczno-prywatne wejdzie w miejsce unijnych środków i będzie stanowiło element rozwojowy miast.

W Toruniu poruszano kwestie PPP w zakresie budownictwa mieszkalnictwa komunalnego i pływalni. Niestety, finalnie nie osiągnięto celu. - Trzeba ponawiać próby. Gdańskowi też udało się po kilku latach - z nadzieją mówił prezydent Torunia.

Oprócz gospodarzy największych miast naszego województwa gościł w Grudziądzu Grzegorz Kaczorowski z Gdańska, który opowiadał o realizacji takich projektów. W Gdańsku m.in. w partnerstwie publiczno - prywatnym zrewitalizowano obszary miejskie oraz wybudowano parkingi.

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy zaznaczył, że procesy związane z PPP są trudne. -Projekty są obarczone dużym ryzykiem. Nie chodzi tylko o finanse, ale także obostrzenia prawne.

Bydgoszczy próbowano wyłonić partnera do budowy parkingu wielopoziomowego, ale oczekiwania władz i partnera zbyt bardzo różniły się. - Trzeba próbować, czerpać z doświadczeń innych. Budować projekty, które zakończą się sukcesem - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Jeśli chodzi o nasze miasto, to myślimy o tym, aby spróbować takie przedsięwzięcie zrealizować poprzez inwestycję polegającą na budowie miejsc parkingowych, gdyż zaczyna ich brakować jak również przy rewitalizacji ulicy Spichrzowej.

W Grudziądzu także podejmowano w poprzedniej kadencji samorządu próbę budowy Centrum Biznesowego "Wisła" w partnerstwie z prywatną firmą, ale ostatecznie na inwestycję nie zgodzili się radni.

CZYTAJ WIĘCEJ: Centrum konferencyjno-biznesowe "Wisła" w Grudziądzu jednak naprzeciwko "Skali"

Partnerstwo publiczno - prywatne to połączenie majątku publicznego z działaniami sektora prywatnego, tak aby było to rozwiązanie partnerskie. Chodzi też o to, aby udziały były współmierne do zysków.

W konwencie udział wzięli także Ewa Witkowska, zastępca prezydenta Inowrocławia oraz Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.

Gospodarzem spotkania był Grudziądz. Konwent odbył się w gmachu muzeum.

Flash Info odcinek 3 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Konwent prezydentów miast kujawsko-pomorskiego w Grudziądzu. Debatowano o partnerstwie publiczno - prywatnym [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
taka prawda o warchołach
Jak niemiło oglądać te w większości postkomusze lewackie mordy ... brakuje tylko feldmarszałka Cymbałeckiego, który obronił woj. kujawsko-pomorskie przed legalnym Polskim Rządem PiS !!!
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie