MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzys energetyczny w Europie. Te kraje zdecydowały się na ograniczenie ogrzewania do 19℃. Czy wprowadzą kary za nieprzestrzeganie zasad?

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Zima może okazać się ciężka
Zima może okazać się ciężka fot. pheelingsmedia/ 123rf.com
W niektórych państwach Unii Europejskie władze zdecydowały się na ograniczenie ogrzewania do 19 stopni Celsjusza. Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton zalecał mieszkańcom Francji i całej UE ograniczenie ogrzewania zimą o 2-3 stopnie w ramach oszczędzania energii. Doradza też oszczędniejsze korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych. Wśród państw, które odgórnie narzuciły nakaz ograniczenia ogrzewania do 19 stopni Celsjusza m.in. w placówkach publicznych wprowadziły: Niemcy, Francja i Hiszpania.

Pod koniec lipca Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie UE do zmniejszenia zużycia energii o 15 proc. do 31 marca 2023 roku w porównaniu ze średnią zużycia w ciągu ostatnich pięciu lat w sytuacji wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. Niektóre państwa wprowadziły odgórny nakaz ograniczenia ogrzewania np. w sklepach lub miejscach pracy. Należą do nich Niemcy, Francja i Hiszpania.

Jakie zasady obowiązują we Francji?

Rząd we Francji ustanowił już prawo ograniczające ogrzewanie do 19 stopni Celsjusza, oraz ma zadbać o jego przestrzeganie. Można więc wnioskować, że francuskie władze planują wprowadzenie kar za nieprzestrzeganie zasady ograniczającej ogrzewanie.

We Francji planowane jest również zabronienie sklepom pozostawiania otwartych drzwi, kiedy działa w nich klimatyzacja lub ogrzewanie. Dodatkowo zakazane może również zostać podświetlanie reklam i bilbordów w godzinach od 1:00 do 6:00. Ponadto w sklepach temperatura ma zostać ograniczona do 17 stopni Celsjusza w godzinach szczytu zakupów.

Jakie zasady obowiązują w Niemczech?

Niemiecki rząd zdecydował się na wprowadzenie zakazu podświetlania pomników i obiektów reklamowych od godz. 22:00 do 6:00. W miejscach pracy temperatura nie może być wyższa niż 19 stopni Celsjusza, a w budynkach użyteczności publicznej korytarze i hale muszą pozostać nieogrzewane, podobnie jak woda do mycia rąk. Z tej zasady zwolnione są jedynie placówki medyczne, szkoły, przedszkola i żłobki.

Ze względu na wprowadzone przepisy Niemcy również mogą zacząć egzekwować nieprzestrzeganie ograniczeń w ogrzewaniu poprzez stosowanie kar pieniężnych.

Jakie zasady obowiązują w Hiszpanii?

Również w Hiszpanii rząd zdecydował się nowe prawo, które zakazuje ogrzewania powyżej 19 stopni Celsjusza w budynkach publicznych. W państwach takich jak Hiszpania, nie będzie to specjalnie trudne, bo średnia temperatura w zimę wynosi tam 16 stopni Celsjusza.

Po godzinie 22:00 budynki użyteczności publicznej oraz witryny sklepowe również nie mogą być podświetlane. Do końca września każdy klimatyzowany lub ogrzewany lokal musi zainstalować mechanizm automatycznego zamykania drzwi, w celu uniknięcia marnowania energii.

Wszystkie państwa, które zdecydowały się ograniczyć ogrzewanie do 19 stopni Celsjusza, znajdują się na poniższej infografice, wraz ze średnimi temperaturami w zimie

Kryzys energetyczny w Europie. Te kraje zdecydowały się na ograniczenie ogrzewania do 19℃. Czy wprowadzą kary za nieprzestrzeganie zasad?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Dania zaleca skrócenie kąpieli

Z ciekawym zaleceniem spotkali się Duńczycy, którym rząd, w celu ograniczenia zużycia energii, poleca skrócenie kąpieli do 5 minut.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto