Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalnie w weekend

(gaz)
zdjęcie ilustracyjne
W najbliższy weekend warto wybrać się na koncerty karnawałowe do bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Nowe wystawy otwiera toruńska Galeria Sztuki Wozownia i Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie. Ciekawe warsztaty proponuje Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy i włocławskie muzeum.

Koncerty

Piątkowy wieczór w Filharmonii Pomorskiej__, to klasyczne utwory skomponowane przez Bizeta, czy Ravela w połączeniu z dźwiękami gitary z pewnością będą wydarzeniem niecodziennym. Wspaniałe brzmienie zapewni Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej oraz gość specjalny, Krzysztof Pełech, jeden z najlepszych gitarzystów klasycznych młodego pokolenia. W jego interpretacji usłyszymy utwór „Concerto Antico” Richarda Harvey’a, który znany jest z muzyki skomponowanej do słynnych hitów kinowych, takich jak „Król Lew”, „Harry Potter” i „Kod Leonarda”. Prowadzącym koncert będzie szef Filharmonii Śląskiej, Mirosław Jacek Błaszczyk, który jest częstym gościem bydgoskiej Filharmonii.
Koncert „Karnawałowe przeboje muzyki klasycznej. Gitara i symfonika” rozpocznie się w piątek (14 grudnia) o 19.

W sobotę (15 stycznia) w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej __we Włocławku odbędzie się „Koncert kolęd i pastorałek” w wykonaniu włocławskiego Chóru „Canto”, działającego przy Zespole Szkół Muzycznych imienia Czesława Niemena. Koncert poprowadzi Marian Szczepański. Chór zaprezentuje znane i mniej znane pieśni Bożonarodzeniowe, przewidziane jest także wspólne wykonywanie kolęd z publicznością. Więcej informacji na stronie włocławskiego Muzeum

Ośrodek Chopinowski w Szafarni__ proponuje na niedzielne popołudnie posłuchać utworów Straussa, Mozarta, Bizeta, Grechuty oraz innych twórców. Organizatorzy koncertu zapewnili gwiazdorskie wykonanie. Partie solowe wykonają Magdalena Polkowska (sopran) i Dominik Sierzputowski (baryton), a oprawę muzyczną kwartet smyczkowy Arte Con Brio. Soliści mają na swoim koncie liczne występy w spektaklach u boku największych polskich sław operowych. Kwartet dał już przeszło trzysta koncertów kameralnych, cyklicznie bierze udział w imprezach w pałacach w Brodnicy, Lubostroniu i Ostromecku. W repertuarze zespołu znajduje się muzyka operetkowa, musicalowa, filmowa, jazzowa, a także rozrywkowa. „Koncert karnawałowy” rozpocznie się o 17, a do Szafarni organizowany jest dojazd Chopin Busami. Więcej szczegółów na stronie Ośrodka Chopinowskiego.

Wystawy

Toruńska Galeria Sztuki Wozownia __otwiera w piątek (14 grudnia) wystawę wybranych prac Wojciecha Bruszewskiego. „Fenomeny percepcji” to obrazy i dźwięki, prezentowane z wykorzystaniem różnych środków artystycznego działania. Zobaczyć będzie można prace fotograficzne, filmowe, wideo oraz wideo-instalacje. Bruszewski był prekursorem sztuki wideo w Polsce, został zauważony tak że w Europie. Wystawa potrwa do 13 lutego. Szczegółowe informacje na stronie Wozowni.

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie__ zaprasza w sobotę (15 stycznia) na wystawę czasową zatytułowaną „Paweł Nowak – papier, relief, collage, foto collage”. Prace autor wykonał techniką reliefową (płaskorzeźba) na papierze z użyciem suchych pasteli. Paweł Nowak, pochodzący z Aleksandrowa Kujawskiego, jest twórcą techniki, którą będzie można obejrzeć podczas wernisażu. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Warsztaty

W sobotę w Wojewódzkim Ośrodku Kultury i sztuki „Stara Ochronka”__ rozpoczną się warsztaty teatralne z cyklu „Akademia słowa”, które poprowadzi Bogusław Kierc - poeta, aktor, dramaturg i reżyser teatralny. Uczestnicy pracować będą nad utworami Williama Szekspira. Zajęcia rozpoczynają się o 10, więcej informacji na stronie WOKIS.

W niedzielę (16 stycznia) na warsztaty zapoznające uczestników z grafiką zaprasza włocławskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. __Na zajęcia mogą przyjść dzieci z rodzicami. Ta „Niedzielna przygoda z grafiką” towarzyszy wystawie „Rembrandt i inni. Mistrzowie grafiki europejskiej od XVI do XVIII wieku”. Uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat grafiki, poznanie jej tajemnic i odkrycie umiejętności manualnych w tej dziedzinie. Na pewno będzie też okazja do zapoznania się ze zbiorami Muzeum. Dzieci będą mogły ponadto własnoręcznie wykonać grafikę w technice linorytu. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Spektakl

W dalszym ciągu prezentowany będzie w Teatrze Horzycy_ spektakl, który miał swoją premierę 8 stycznia. „Nowy Don Kichot” oparty jest na tekstach Aleksandra Fredry. Piątkowy spektakl odbędzie się o godzinie 11, natomiast sobotni i niedzielny o 19. Więcej informacji na naszej stronie tutaj oraz na stronie teatru._Źródło:kujawsko-pomorskie.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto