Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny weekend

(gaz)
Pałac w Lubostroniu
Pałac w Lubostroniu archiwum
„Noworoczny Koncert Marszałkowski” w Pałacu w Lubostroniu; koncert poświęcony Gustavowi Mahlerovi w bydgoskiej filharmonii; wystawy w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, Galerii Sztuki Wozownia, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, w nieszawskim Muzeum Stanisława Noakowskiego oraz w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Warto w ten weeken znaleźć nieco czasu, by wziąć udział w którejś z wymienionych imprez.

Koncerty

W Pałacu Lubostroń odbędzie się w sobotę (29 stycznia, godzina 17) „Noworoczny Koncert Marszałkowski”. Jest to wydarzenie promujące płytę zespołu Los Angeles Trio wydaną z inicjatywy samorządu województwa. W skład grupy wchodzą torunianie Bogdan Hołownia i Andrzej „Bruner” Gulczyński oraz Józef Eliasz z Bydgoszczy. Trio pochodzące z naszego regionu znane jest w całej Polsce. Płyta o tytule „Carissima” zawiera muzykę jazzową z autorskimi interpretacjami utworów przedwojennych.

W piątek (28 stycznia, godzina 19) w Filharmonii Pomorskiej obchodzić będziemy „Międzynarodowy rok Gustava Mahlera w 100. rocznicę śmierci”. Mahler był austriackim kompozytorem i dyrygentem pochodzenia żydowskiego, zaliczanym do grona najzdolniejszych twórców epoki późnego romantyzmu. Uchodził za innowatora w zakresie gatunku symfonii i pieśni. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii, pod batutą maestro Tadeusza Strugały, zagra między innymi „Symfonię D-dur” o tytule „Tytan”. Na instrumentach zagrają Kaja Danczowska (skrzypce), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Justyna Danczowska (fortepian).
Wystawy

W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu wystawione są prace dzieci z Chin. Na ekspozycję składa się ponad 80 grafik i prac malarskich, których inspiracją był Chiński Nowy Rok. Rozpoczynające się 3 lutego święto potrwa 15 dni i charakteryzuje go bogaty wystrój domów i ulic chińskich miast.

Kolejna z proponowanych wystaw zawiera prace trzech pokoleń artystycznych rodzin: dzieci, rodziców i dziadków. Najwięcej z nich jest autorstwa profesorów Wydziału Sztuk Pięknych UMK – Bogumiły i Jana Pręgowskich, ich syna oraz wnuka. Swoje prace wystawiła także rodzina Jerzego Brzuskiewicza, znanego toruńskiego artysty.

Ośrodek proponuje także wystawę rzeźb Stanisława Kośmińskiego, stworzoną z okazji piątej rocznicy śmierci księdza Jana Twardowskiego. Rzeźby te stanowią ilustrację wybranych fragmentów wierszy poety. Prace wykonane są w drewnie i metalu.

Toruńska Galeria Sztuki Wozownia wystawia prace Wojciecha Bruszewskiego. „Fenomeny percepcji” to obrazy i dźwięki, prezentowane z wykorzystaniem różnych środków artystycznego działania: prac fotograficznych, filmowych, wideo oraz wideo-instalacji. Bruszewski był prekursorem sztuki wideo w Polsce, został zauważony także w Europie. Wystawa potrwa do 13 lutego.

Inna wystawa, którą można w dalszym ciągu oglądać w Galerii Wozownia nosi tytuł „Zwierzenia. Czułość istnienia”. Autorzy Tomasz Rogaliński i Filip Sadowski na głównego bohatera swoich prac wybrali psa, natomiast człowiek jest tylko dopełnieniem, zepchniętym na drugi plan. Artyści specjalizują się głównie w filmach i rzeźbach.

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Paweł Nowak – papier, relief, collage, foto collage”. Pochodzący Aleksandrowa Kujawskiego autor, jest twórcą techniki reliefowej (płaskorzeźba) na papierze z użyciem suchych pasteli.

Toruńskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na dwie wystawy: pierwsza to „Szopki świata” pochodzące z Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi koło Brzozowa (województwo podkarpackie). Więcej na stronie muzeum.

Druga z proponowanych wystaw to „Indianie Bora. Ludzie koki, ampiri i tytoniu”.
Są to ekspozycje etnologa, który prowadzi badania wśród tego ludu. Zdjęcia przybliżają jego kulturę.

Przypominamy także o ciekawej wystawie prezentowanej w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, gdzie na fotografiach uwieczniono piękno Pałuk.

Teatr

Toruński Teatr Horzycy w czasie weekendu proponuje dwa spektakle, które nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jednym z nich jest „Dzika kaczka”, która miała swoją premierę w 2009 roku. Sztuka Henryka Ibsena, doczekała się premiery teatralnej już w rok po powstaniu (1885r.). Tekst jest do dziś aktualny, traktuje o problemie kłamstwa i prawdy, które towarzyszą ludziom od wieków. Sztuka grana jest w piątek (28 stycznia, o godzinie 11), a w sobotę i niedzielę o 16.30.

Drugim z proponowanych spektakli jest „Śnieg” według Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), który miał swoją premierę w listopadzie minionego roku. Sztuka powstała w oparciu o dwa dramaty „Kurka wodna” i „Matka”. Można ją zobaczyć w piątek, sobotę i niedzielę o 19.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto