Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łzy

Stanisław Gazda
sxc.hu
Powiada się, że kto nigdy nie płacze, ten wcześniej umiera. Tymczasem od wczesnego dzieciństwa uczymy się skrywać nasze uczucia przed innymi. Zwłaszcza mężczyźni, choć nieraz są smutni i chce im się płakać - zaciskają zęby i udają twardzieli!

Płacą za to stresem i chorobami, ponieważ płacz usuwa szkodliwe substancje tworzące się w czasie emocjonalnego obciążenia. Łzy przedłużają życie, bo wraz z nimi rozładowuje się większość napięć. Gdyby wszyscy potrafili płakać, być może znacznie mniej byłoby wśród nas tzw. wrzodowców.
Płacz jest rzeczą ludzką, aczkolwiek zdarza się, że „płaczą" też zwierzęta i rośliny. Mówi się o „krokodylich łzach". Fakt, zwierzętom tym wilgotnieją oczy, ale dzieje się tak jedynie podczas jedzenia, gdyż gruczoły łzowe i ślinowe u krokodyli umieszczone są tak blisko siebie, że kiedy zaczyna wydzielać się ślina - automatycznie wydzielają się i łzy. W każdym razie na pewno nie jest to płacz - jak sądzono - ze współczucia dla zżeranych ofiar, gdyż z uczuciem potrafi płakać jedynie człowiek.
Roślinne łzy występują głównie nocą, kiedy powietrze jest wilgotniejsze. Wówczas roślina wydziela nad¬miar wody przez specjalne gruczołki znajdujące się na ząbkach, spiczastych zakończeniach lub w ostrych liściowych kącikach. Zjawisko to nazywa się guttacją. Niezwykłym mazgajem jest skrzyp polny, beksą - róża, obficie i często „płacze" jaśmin. Zalewają się łzami pomidory, ogórki i inne warzywa.
W dawnych czasach łzy były bardzo szanowane. Germanie wkładali swoim poległym do grobów czary pełne łez. W wielu prymitywnych kulturach wierzono, że istnieje ścisły związek pomiędzy łzami wylewanymi w czasie składania ofiar a wymodlonym deszczem. W sentymentalnych czasach romantyzmu rzewne wypłakiwanie się było uroczyście celebrowanym aktem.
Okazuje się, że łzy wypłakiwane ze wzruszenia różnią się składem chemicznym od tych wylewanych np. przy krojeniu cebuli. Zawierają np. o 24 proc. więcej białka i prolaktynę - uniwersalny hormon, powstający m.in. w skutek stresów. Już bardzo blisko do czasu, kiedy analiza łez pozwoli na odkrycie biochemicznych właściwości chorób psychicznych i nerwic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto