Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MILIONY NA ROZWÓJ KIERUNKÓW ŚCISŁYCH

(gaz)
archiwum
Prawie 16 mln złotych otrzyma UMK na wzmocnienie i rozwój kierunków matematyczno-przyrodniczych. Pieniądze te będą wykorzystane m.in. na prowadzenie unikatowych, prestiżowych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich.

Głównym celem projektu – finansowanego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki (działanie „Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”) – jest zwiększenie umiędzynarodowienia uczelni oraz rozszerzenie i unowocześnienie oferty edukacyjnej w dziedzinach matematyczno-przyrodniczych. Wpisuje się on jednocześnie w strategię UMK na lata 2007-2013, zgodnie z którą Uniwersytet ma osiągnąć najwyższy poziom nauczania na studiach stacjonarnych drugiego i trzeciego stopnia.

Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Matematyczno-Przyrodnicze (ISDMP) prowadzone będą przez 4 wydziały UMK: Biologii i Nauk o Ziemi (BiNoZ); Chemii (WCh); Matematyki i Informatyki (MiI) oraz Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (FAiIS). Rekrutacja (poprzedzona konkursem ofert tematów badawczych) przeprowadzona będzie na rok akademicki 2011/2012 i obejmie 16 doktorantów, którzy podczas 4 letnich studiów otrzymywać będą stypendia w wysokości 2 tys. złotych miesięcznie.

W ramach projektu zostanie również przygotowana, otwarta i realizowana nowa specjalność na kierunku chemia (studia II stopnia) prowadzona w całości w języku angielskim.

Z kolei na studiach II stopnia na kierunku matematyka zostanie utworzona specjalność obejmująca zastosowania matematyki w ekonomii i finansach.

Ważnym elementem realizacji projektu będą również szkolenia i kursy dla kadry naukowo-dydaktycznej uczelni z nowoczesnych metod nauczania (e-learning, zasady tworzenia multimedialnych materiałów edukacyjnych). Kursy prowadzone głównie w formie warsztatów przeprowadzą jednostki UMK: Regionalne Studium Edukacji Informatycznej (RSEI), Uniwersyteckie Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania (UCNTN) oraz Wydział Chemii, który poprowadzi specjalistyczne szkolenia z nauczania i stosowania metod chemii obliczeniowej.
Warto podkreślić, że dla zapewnienia najwyższego poziomu kursów, w budżecie przewidziano wymianę jednej pracowni komputerowej RSEI rocznie w latach 2011-2014.

Na 20 kierunkach 3 wydziałów - MiI; FAiIS oraz Chemii – przeprowadzone zostanie przygotowanie do uzyskania akredytacji europejskich. Na każdym z kierunków zmodyfikowane zostaną programy studiów w celu dostosowania poziomu przedmiotów prowadzonych na pierwszych latach studiów I stopnia do aktualnego poziomu wymagań maturalnych, dostosowania programów studiów II stopnia do wymogów procesu bolońskiego, poprawienia koordynacji pomiędzy przedmiotami, zwiększenia udziału nowoczesnych metod nauczania oraz lepszego dostosowania do potrzeb rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy.
Rozwój współpracy naukowej na kierunkach matematyczno-przyrodniczych obejmować będzie w każdym roku realizacji projektu sfinansowanie 12 miesięcznych stypendiów dla profesorów wizytujących oraz 8 dwunastomiesięcznych stypendiów podoktorskich na prowadzenie badań w renomowanych ośrodkach zagranicznych.

Projekt obejmuje także działania wspierające wykorzystanie oferty dydaktycznej przez studentów niepełnosprawnych oraz rozszerzenie oferty zajęć w języku angielskim na wydziałach ścisłych.

Projekt będzie realizowany do końca 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto