Muzeum Fotografii w Bydgoszczy zaprasza na kolejną wystawę [ZDJĘCIA]

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
Muzeum Fotografii w Bydgoszczy zaprasza na wystawę!
Muzeum Fotografii w Bydgoszczy zaprasza na wystawę! Danuta Antas-Woźniewska
Muzeum Fotografii w Bydgoszczy zaprasza na wystawę Danuty Antas-Woźniewskiej. Wernisaż pt "W Stronę Światła - pejzaże mistyczne" rozpocznie się już od 14 lutego! Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy zaprasza na kolejną wystawę

„W Stronę Światła – Pejzaże Mistyczne” – wystawa fotografii
Autorka zdjęć Danuta Antas-Woźniewska
Prace prezentowane na wystawie powstały w latach 2009-2012

MOTTO

"Czyż nie wiecie, że jest w tym świecie tajne bractwo, które można by nazwać Bractwem Melancholików?
Że ludzie, którzy w nim są, zostali obdarzeni inną naturą i predyspozycjami, niż reszta ludzi?
Że mają większe serca, ich krew płynie szybciej. Że pragną i żądają więcej?
Że mają silniejsze pragnienia i tęsknoty, bardziej dzikie i żarliwe, niż ma cała reszta ich ludzkiego stada?

Oni tworzą flotę dzieci, których narodzinom przewodniczyły wróżki.
Ich oczy są szerzej otwarte; Ich zmysły są bardziej wrażliwie na wszelkie bodźce.
Zadowolenie i radość życia czerpią z głębi swych serc; podczas gdy inni
zaledwie próbują ich schwytać swymi szorstki rękoma.”
(19- Jens Peter Jacobsen – pisarz, poeta duński z XIX wieku)

>>>>> Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na walentynkowe promocje!

Prawdopodobnie nie ma bardziej odpowiednich słów, które by opisały Danutę Antas-Woźniewską, artystę, grafika, fotografika, poetkę, filologa języka angielskiego. Urodzona w 1961 roku, mieszka i pracuje w Bydgoszczy. Przez kilkanaście lat pracowała jako nauczyciel, ucząc między innymi, rysunku i malarstwa, sztuki, j. angielskiego. Obecnie, artystka pracuje jako grafik freelancer, twórca artystycznych stron internetowych i fotografik, dzieląc swój czas pomiędzy realizację komercyjnych projektów graficznych i reklamowych, a swoją ukochaną fotografię artystyczną, czarno-białą w szczególności, którą zajęła się od 2009 roku.

Siłą napędową Danuty Antas-Woźniewskiej jest dążenie do poszerzania wiedzy, do stawania się lepszym sobą, zgodnie ze słowami Rabbi Nahman’a, że „Jeżeli nie będziesz lepszym człowiekiem jutro, niż jesteś dzisiaj, to po co jest ci potrzebne jutro?”. Potrzeba rozumienia, najpierw siebie, potem świata, w którym żyje, lepszego zrozumienia natury ludzkiej, spowodowały, że artystka odebrała dogłębne wykształcenie humanistyczne. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Bydgoszczy, odbyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK Toruniu w zakresie grafiki artystycznej i wychowania plastycznego. Później odbyła studia 3-letnie w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Bydgoszczy otrzymując tytuł licencjata z Filologii Angielskiej na UAM Poznań oraz studia magisterskie z Kulturoznawstwa Brytyjskiego na Wydziale Filologii Angielskiej UMK w Toruniu.
Artystka postrzega życie, jako nieustanne stwarzanie, stawanie się i jako tajemnicę, takie też jest jej podejście do procesu twórczego, obojętnie czy to jest fotografia, czy inne medium.

Wspólną cechą fotografii Danuty Antas-Woźniewskiej jest światło, traktowane dwojako, jako fizyczne, materialne i jako duchowe źródło. Inspiracje do swej twórczości artystka czerpie przede wszystkim z natury i z medytacji, bądź kontemplacji natury. To, co najbardziej pragnie przekazać innym za pośrednictwem swojej sztuki, to poczucie ponadczasowego piękna ukrytego w zwykłych rzeczach, świadomość niezwykłości, bogactwa i mądrości natury. Artystka wskazuje, że większość z nas zapomniała o prawach rządzących światem natury. Jej twórczość skoncentrowana jest na ponownym odkryciu tej zapomnianej wiedzy.

Jednym z tematów dominujących w fotografii Danuty Antas-Woźniewskiej są drzewa. Artystka jest zafascynowana bogactwem ich kształtów, różnorodnością faktur, linii tworzonych poprzez gałęzie, a także rytmem ich życia uwarunkowanym zmiennością pór roku, niezwykłą energią, którą emanują wokół. Z symbolicznego punktu widzenia, drzewa dla artystki stanowią łącznik między niebem i ziemią, pomiędzy naszą egzystencją w wymiarze fizycznym i metafizycznym. Drzewa stają się czymś więcej, niż roślinami.
Fotografie pejzażowe Danuty Antas-Woźniewskiej, często czarno-białe, emanują wewnętrznym, często surrealistycznym światłem. Tutaj, częstym tematem jest ścieżka, droga, wiodąca do …, no właśnie. Dokąd? To byłoby zbyt proste odpowiedzieć, że do życia po życiu.

Droga, tak jak ją widzi i czuje artystka, to nasze życie, stające się każdego dnia, z niewiadomą przed nami, ale niewiadomą, którą możemy w jakiś sposób kreować.
Z formalnego punktu widzenia, nie ma jakiegoś jednego cyklu zdjęć drzew, czy też pejzaży w portfolio fotograficznym Danuty Antas-Woźniewskiej. Każdy temat artystka bada wielokrotnie, z różnych punktów widzenia. Każdy motyw rozwija się, dojrzewa w czasie, tak jak nasze życie ulega ciągłym przemianom. Najbardziej jednorodne stylistycznie zdjęcia artystki, to te z serii „Digraphy”. Przypominają one niekiedy stare grafiki. Zamiłowanie do tradycyjnych technik wklęsłodruku, które artystka studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, właśnie w tej serii znajdują swój najpełniejszy wyraz.

Cześć czarno-białych fotografii Danuty Antas-Woźniewskiej, została zaprezentowana w Portugalii na przełomie 2011/12 roku na indywidualnej wystawie artystki, zatytułowanej „Energia Drzew”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Roku Lasów. O wystawie tej pisała jedna z największych portugalskich gazet „Publico”. Prace artystki zostały również wyróżnione na Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym IPA w Stanach Zjednoczonych w 2011 i 2012 roku.

KONTAKT

Danuta Antas-Woźniewska
www.danutaantasphoto.com
www.deadesign.co

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie