18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na lekcje do muzeum. Pomyślano o niepełnosprawnych

(gaz)
Muzeum
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przygotowało szereg ofert edukacji poprzez obcowanie ze sztuką, adresowanych do dzieci i młodzieży. W szczególny sposób pomyślano o uczniach niepełnosprawnych.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym placówka proponuje cykle tematyczne: Muzeum – Kraina Skarbów, Spotkanie z Archeologią, Mój Region – chcę wiedzieć więcej, W świecie sztuki, W krainie przedmiotów. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz starszej młodzieży muzeum proponuje zajęcia z cyklu: Spotkanie z archeologią oraz Region – chcę wiedzieć więcej! W w/w tematach mieszczą się warsztaty muzealne związane z historią regionu, różnicami etnograficznymi, mennicą bydgoską i wiele innych.

W bieżącym roku rusza nowa, wyjątkowa oferta zajęć muzealnych dla osób niepełnosprawnych, szczególnie niedowidzących, niewidomych oraz niedosłyszących i niesłyszących. Na potrzeby pracy z osobami niepełnosprawnymi zostały opracowane następujące konspekty zajęć muzealnych pt.:
"Dawno, dawno temu – życie i kultura człowieka w pradziejach", "W spiżarni naszych pradziadków", "Dawne i współczesne zawody", "Posłuchaj muzyki ze starej płyty", "Dawne rękodzieło i rzemiosło ludowe" oraz "Regiony etnograficzne województwa kujawsko-pomorskiego".

Zajęcia z udziałem oryginalnych zabytków przybliżają różne aspekty życia i kultury człowieka. Dzięki pracy z zabytkami oraz drobnym eksperymentom poznawana jest wytwórczość naszych przodków. Uczestnicy metodą dotykową rozpoznają kształty, wymiary, fakturę oraz sposób wykonania dawnych przedmiotów, co pozwala określić różnicę między prezentowanymi narzędziami, ozdobami czy elementami stroju i uzbrojenia. Zajęcia dla niepełnosprawnych są bezpłatne.
Zajęcia muzealne można zamówić osobiście, telefonicznie lub mailowo z dwutygodniowym wyprzedzeniem w Dziale Edukacji i Promocji przy ul. Mennica 4 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-16.00, tel. 052 58 59 910 lub 911, [email protected].

Lekcje dla niepełnosprawnych realizowane są przy użyciu szeregu kopii zabytków wykonanych w ramach projektu Dotknąć przeszłość. Muzealny projekt edukacyjny wyrównywania szans dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto