Nowy kodeks pracy 2018. Nie dorobisz, urlop przepadnie, a kobietę w ciąży będzie można zwolnić? [zmiany]

S, AIP
Będą nowe rodzaje umów o pracę. Wszyscy mają mieć 26 dni urlopu - takie m.in. zmiany proponuje komisja kodyfikacyjna do zmian w prawie pracy.
Będą nowe rodzaje umów o pracę. Wszyscy mają mieć 26 dni urlopu - takie m.in. zmiany proponuje komisja kodyfikacyjna do zmian w prawie pracy. Piotr Jasiczek
Będą nowe rodzaje umów o pracę. Wszyscy mają mieć 26 dni urlopu - takie m.in. zmiany proponuje komisja kodyfikacyjna do zmian w prawie pracy. Co jeszcze? Sprawdź, co zmieni się w kodeksie pracy.

Rząd PiS powołał Komisję Kodyfikacyjną i oczekiwał od niej projektu nowego kodeksu pracy, bo obecnie obowiązujący ma już 40 lat i mocno odstaje od rzeczywistości.

O ile obecny kodeks pracy obejmuje tylko etatowców, to nowy obejmie wszystkich zarobkujących.

Główny cel, do którego jednak głośno rząd PiS niechętnie się przyznaje, to ozusowanie wszelkich naszych dochodów. To nieuniknione, ponieważ po przywróceniu wieku emerytalnego (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) z miesiąca na miesiąc coraz bardziej brakuje pieniędzy na wypłatę świadczeń. Chwilowo sytuację ratuje dynamiczny wzrost płac i rosnące zatrudnienie Ukraińców, ale na dłuższą metę to nie wystarczy.

Likwidacja urlopu na żądanie
Formalnie jest to tylko zmiana zasad. Pracownik nadal będzie mógł występować o krótki urlop – do 4 dni w roku, ale taką potrzebę musi zgłosić pracodawcy najpóźniej 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. A to jest zaprzeczenie istoty urlopu na żądanie; obecnie wystarczy zgłosić taką potrzebę tuż przed terminem rozpoczęcia pracy.

Osoby, które do tej pory wykorzystywały ten przywilej pracowniczy, sięgały po niego w faktycznie wyjątkowych przypadkach losowych. Losowych, a więc z natury niemożliwych do zaplanowania, nawet na 24 godziny przed…

Niewykorzystany urlop przepada
Mówiąc wprost, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepada.

Przepada nawet w takich skrajnych przypadkach, w których pracownik w trakcie roku wielokrotnie będzie występował z wnioskiem o urlop, ale będzie otrzymał ze strony pracodawcy odmowę uwarunkowaną uzasadnionymi, ważnymi dla firmy okolicznościami.

Zakaz dorabiania w innej firmie
Nowy przepis zobowiązuje pracownika do niepodejmowania jakiejkolwiek innej aktywności zarobkowej (na rzecz innego podmiotu albo w formie własnej działalności gospodarczej), o ile zażąda tego pracodawca.

Wówczas jednak pracodawca powinien wypłacić mu rekompensatę za takie zachowanie. Z drugiej jednak strony, za złamanie tego przepisu pracownik będzie płacił dotkliwe kary finansowe.

Kodeks pracy 2018 - najważniejsze zmiany
- Pracodawca będzie musiał zawiadomić pracownika o zamiarze rozwiązania z nim umowy o pracę oraz przeprowadzić spotkanie z pracownikiem na temat powodów zwolnienia go. Pracodawca będzie miał 7 dni od daty spotkania na ostateczną decyzję, czy zwolni pracownika. W przypadku powiadomienia pracownika o zamiarze zwolnienia na 30 dni zniesiony zostanie okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego.

Więcej na kolejnej stronie >>>

- 26 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników, bez względu na staż pracy. Urlop musi być wykorzystany w roku, za który przysługuje. Tylko w wyjątkowych przypadkach będzie mógł być wykorzystany do końca pierwszego kwartału roku następnego. Urlop na żądanie (4 dni, jak obecnie) byłby bezpłatny.
- W przypadku powiadomienia pracownika o zamiarze zwolnienia, na 30 dni zniesiony zostanie okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to m.in. kobiet w ciąży, które są na zwolnieniu lekarskim.
- W razie likwidacji stanowiska pracy, pracodawca musi złożyć pracownikowi ofertę innej pracy, do której ten ma kwalifikacje lub łatwo może je zdobyć.
- Jeśli pracodawca zatrudnia 10 lub mniej pracowników, nie będzie musiał zawiadamiać pracownika o możliwości wypowiedzenia mu umowy o pracę i organizować spotkania z nim, pod warunkiem, że przyzna tej osobie rekompensatę pieniężną.
- Zasady przyznawania premii za pracę mają być jasno określone i znane przez pracowników.
- W małych firmach (do 50 pracowników) sześć niedziel w roku może pracodawca wyznaczyć jako dni pracy. W przypadku trzech z nich nie musi pytać pracowników o zgodę pracy. Ta zasada nie dotyczy pracowników handlu.
- Kobiety zatrudnione na umowach na zastępstwo oraz w firmach które zatrudniają do 10 pracowników nie będą już chronione w sposób szczególny przed zwolnieniem.

POLECAMY:

Info z Polski - przegląd najważniejszych oraz najciekawszych informacji z kraju 28.03.2018

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie