Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od października kino dla niewidomych będzie działało w Bydgoszczy

Stanisław Gazda
(gaz)
O planach uruchomienia w Bydgoszczy kina dla niewidomych pisaliśmy w „Naszymmieście” w lutym bieżącego roku. Miało ruszyć we wrześniu. Start będzie co prawda z małym w październiku - ale za to na najwyższym poziomie.

Przypomnijmy: Pierwsze próby seansów filmowych, prezentowanych niewidomym dzięki audio deskrypcji, pojawiły się w Bydgoszczy przed trzema laty. Skończyło się na sześciu filmach.

Powrót do idei wiązał się na początku z oczekiwaniem pomysłodawców na materiały do nauki dyskryptorów i pisania scenariuszy dostarczone z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z którym konsultowano wszystkie sprawy dotyczące osób niewidomych. Szkolenie dla lektorów trwało około dwóch miesięcy.

Bydgoskimi dyskryptorami będą: Jacek Szczudliński - tata niepełnosprawnej Ani. Wiedział, że czeka go nie lada wyzwanie. Oglądał więc mnóstwo filmów, a później ,kiedy przygotował już film, zaprezentował swój pomysł przyjaciołom, którzy są niewidomi. Ci ludzie mają zupełnie inną wyobraźnie niż osoby zdrowe, ale chyba udało się do nich trafić - oraz Bartosz Kustra, dziennikarz sportowy z radia PiK. Obaj uczestniczyli w programie społecznie. Będą w trakcie projekcji filmu opowiadać, co w danym momencie dzieje się na ekranie. Opisywać przyrodę, grę aktorów, kostiumy. Nie interpretując i nie oceniając.

Kino dla niewidomych, to wspólna inicjatywa biura ds. osób niepełnosprawnych Wyższej Szkoły Gospodarki oraz Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy. Pomysł zrodził się podczas uczelnianej akcji edukacyjnej "Masz szczęście, jesteś zdrowy", która miała na celu pokazać młodzieży świat oczyma osoby niepełnosprawnej.

Na październik zaplanowana została pierwsza próba generalna. Pracę zespołu oceni grupa pięciu niewidomych osób. Na podstawie ich uwag powstanie ostateczna wersja filmu . Być może każdy przygotowany przez kino dla niewidomych film, będzie oceniany w ten sposób.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kino rozpocznie swoją działalność w październiku lub w listopadzie. Filmy wyświetlane będą raz w miesiącu. Pierwszy seans, o którego terminie poinformujemy, zostanie wyświetlony za darmo. Do kina mogą przychodzić także osoby zdrowe.

Takie kino to świetna okazja, żeby wyjść z domu, spotkać się z ludźmi i wspaniale się bawić, zaś forma interpretacji powinna zainteresować nie tylko osoby niewidome, ale również pokaźne grono osób pełnosprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto