reklama

Podsumowanie polskiego udziału w misji ISAF [ZDJĘCIA]

Dowództwo Operacyjne RSZ
Podsumowanie polskiego udziału w misji ISAF [ZDJĘCIA] Dowództwo Operacyjne RSZ
Podsumowanie polskiego udziału w misji ISAF [ZDJĘCIA]. Dzisiaj w bazie Bagram w Afganistanie odbyła się ceremonia zakończenia polskiego, 7-letniego udziału w składzie międzynarodowych sił wsparcia bezpieczeństwa w Afganistanie (ang. ISAF). Wśród polskich wojsk, znaleźli się także m.in żołnierze z Bydgoszczy i Brodnicy.

Podsumowanie polskiego udziału w misji ISAF [ZDJĘCIA]

Zaangażowanie Rzeczypospolitej Polskiej w Afganistanie rozpoczęło się na prośbę Stanów Zjednoczonych po ataku na World Trade Center i Pentagon (11.09.2001r.) już 16 marca 2002r. Początkowo była to misja ENDURING FREEDOM w bazie Bagram, w której uczestniczył 100 osobowy kontyngent składający się głównie z żołnierzy wojsk inżynieryjnych, logistyków i operatorów GROM.

Latem tego samego roku, misja została wzmocniona okrętem wsparcia logistycznego ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki". Na pokładzie polskiego okrętu zaokrętowano grupy uderzeniowe sił specjalnych US Navy, US Marines, jednostek specjalnych Królewskiej Marynarki Wojennej Australii oraz płetwonurków z Grup Specjalnych Marynarki Wojennej Formoza, morskich komandosów z Gdyni.

25 kwietnia 2007 r. odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia pomiędzy kończącą swoją misję X zmianą kontyngentu ENDURING FREEDOM i rozpoczynającą swoją misję I zmianą PKW Afganistan (ISAF).

W momencie największego zaangażowania w operacji ISAF w Afganistanie Polska przyjęła odpowiedzialność za prowincję Ghazni (VIII zmiana od 28.10.2010r.), w której posiadała ok. 2 600 żołnierzy i pracowników wojska oraz 400 osobowy odwód w Polsce. Polski kontyngent wyposażony był w: 128 kołowych transporterów opancerzonych (KTO) ROSOMAK, 88 MRAP-kołowe pojazdy opancerzone o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki (Mine Resistant Ambush Protected), 4 śmigłowce Mi-17, 6 śmigłowców Mi-24, 5 szt. 152 mm armato-haubice „DANA”, 1 radar rozpoznania artyleryjskiego „LIWIEC” oraz bezpilotowe środki rozpoznawcze (BSR) „Aerostar”, „Orbiter” i „Scan Eagle”.

W dyspozycji PKW Afganistan znajdowały się również 2 samoloty transportowe CASA. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tylko nieliczne kontyngenty w Afganistanie wyposażone były w samoloty transportowe, śmigłowce, czy artylerię ciężką. Ponadto PKW był w stanie realizować zadania w ramach wszystkich linii operacyjnych Dowódcy ISAF (bezpieczeństwo, rozwój i administracja).

Łącznie, od początku zaangażowania Polski w Afganistanie służbę w tym kraju pełniło ponad 28 000 żołnierzy i pracowników wojska, w tym:

• ENDURING FREEDOM – ok. 1 300 osób;
• ISAF – ok. 27 100 osób.

W szczytowym momencie zaangażowania w składzie sił polskich znajdowało się m.in.: 21 plutonów (w tym: 18 plutonów zmotoryzowanych, 2 plutony rozpoznawcze i 1 pluton ochrony PRT), Samodzielna Grupa Powietrzno-Szturmowa, Task Force 49 i Task Force 50 – elitarne jednostki przeznaczone do prowadzenia działań specjalnych, 8 Operacyjnych Zespołów Doradczo-Łącznikowych POMLT (Police Operational Mentoring and Liaison Team) zajmujących się szkoleniem policji, 5 Operacyjnych Zespołów Doradczo-Łącznikowych OMLT (Operational Mentoring and Liaisoning Team) odpowiedzialny za wyszkolenie wojska, Zespół Odbudowy Prowincji PRT (Provincial Reconstruction Team) oraz CIMIC. Ponadto w polskim podporządkowaniu znajdowało się ok. 800 żołnierzy Stanów Zjednoczonych.

W programie odbudowy prowincji Ghazni zrealizowano 194 projekty pomocowe, w tym: 99 projektów infrastrukturalnych, 50 szkoleniowych i 45 zakupowych obejmujących budowę dróg (40 km), wodociągów (25 km), mostów (5), szkół, przedszkoli i domów dziecka (19), hydroelektrowni (3), zapór wodnych (4), oczyszczalni ścieków, wysypisk śmieci, studni (30), spalarni odpadów medycznych (10), wyremontowano szpitale (4), rozbudowano sieć energetyczną m. Ghazni, zmodernizowano bazary (4), zagospodarowano obszary zielone i tereny usługowo-techniczne (9), przeszkolono 4 tys. osób w zakresie sprawowania administracji, sądownictwa, szkolnictwa i aktywizacji zawodowej oraz wyposażono 130 obiektów użyteczności publicznej) na łączną kwotę ponad 80 mln złotych. Chociaż kwota ta nie jest duża w porównaniu z państwami bogatszymi od Polski, to zrealizowane projekty były bardzo udane, ponieważ potrzeba ich realizacji za każdym razem uzgodniona była z miejscową ludnością. Jednym z największych osiągnięć PRT w zakresie bezpieczeństwa w prowincji Ghazni było utworzenie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W okresie największego zaangażowania personel medyczny PKW organizował cotygodniowe wyjazdy do wiosek prowincji, gdzie udzielał porad medycznych, przeprowadzał badania i wykonywał podstawowe zabiegi medyczne na rzecz lokalnej ludności. Ponadto, na długoterminowym leczeniu szpitalnym i rehabilitacji
w Polsce przebywały 4 osoby (1 chłopiec, 1 kobieta, 1 dziecko i 1 oficer ANA).

W wyniku działalności Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, przeszkolono 11 tys. żołnierzy, policjantów i cywilów, a 3 Brygada Narodowej Armii Afganistanu (ANA) została uznana w 2013r. przez naczelnego dowódcę NATO za najlepszą spośród 8 brygad w obszarze operacyjnym RC-EAST i jedną z czterech brygad w całym Afganistanie o najniższym wskaźniku dezercji. Policja stała się natomiast jedną z najskuteczniej działających formacji w porównaniu z innymi prowincjami kraju.

Dodatkowo 1052 żołnierzy i funkcjonariuszy ASB przeszkolonych zostało w Joint Force Training Centre (JFTC) w Bydgoszczy. Potwierdzeniem skuteczności wyszkolenia Afgańskich Sił Bezpieczeństwa było skuteczne i samodzielne zabezpieczenie przez te siły uroczystych obchodów festiwalu „Ghazni Światową Stolicą Kultury Islamu” oraz wyborów prezydenckich. Bardzo dobre zabezpieczenie powyższych przedsięwzięć pozwoliło zwiększyć zaufanie społeczności miasta Ghazni do Afgańskich Sił Bezpieczeństwa oraz władz lokalnych.

Tylko na przestrzeni lat 2008-2014, przetransportowano i rozdysponowano wśród ludności prowincji ponad 130 ton różnego rodzaju darów pomocy humanitarnej pozyskanej od partnerów społecznych i organizacji pozarządowych oraz w ramach pomocy charytatywnej z zasobów MON przekazano 137 ton różnego rodzaju środków materiałowych (sprzęt kwaterunkowy, medyczny, żywnościowy, mundurowy, itp.) na łączną kwotę ok. 4,5 mln złotych.

XIV zmiana PKW Afganistan przekazała odpowiedzialność za prowincję Ghazni Afgańczykom 9 maja 2014 r. i kontynuację prowadzenia misji przez XV zmianę PKW w BAF od 05.06.2014r. Jej głównym zadaniem był udział w systemie ochrony Bagram Security Zone, a także bezpieczne wycofanie sił i środków z terytorium Islamskiej Republiki Afganistanu do końca 2014r. Aktualnie wycofano już do kraju, sposobem kombinowanym (drogą powietrzną i morską), ponad 99% jednostek sprzętowych oraz TEU (Tweenty feet Equivalent Unit). Ponadto, XV zmiana PKW zabezpieczała proces wycofania i zamknięcia Ambasady RP w Kabulu. Obecnie główny wysiłek PKW jest skierowany na przygotowanie wydzielonej obsady do realizacji zadań w ramach nowej misji Resolute Support Mission, od 01.01.2015r.

Zaangażowanie Polski w Afganistanie okupione zostało śmiercią 43 żołnierzy i 2 pracowników wojska. Poszkodowanych w działaniach bojowych zostało 869 żołnierzy i pracowników wojska, w tym 361 zostało rannych (których, okres opieki medycznej wynosił powyżej 7 dni).

Bezpowrotne straty materiałowe, w porównaniu z osobowymi, były niewielkie i przejawiały się one w utracie m.in.: 3 śmigłowców Mi-24, 3 BSR oraz 8 KTO Rosomak.

Ogólny koszt zaangażowania Polski w Afganistanie szacuje się na 6 mld złotych (6.061,8 mln złotych – do 31.10.2014r.).


klad XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego: Główny komponent bojowy XIV zmiany PKW tworzyli żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, byli oni wspierani przez żołnierzy wojsk specjalnych a także z innych jednostek w Polsce: 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 10. Brygadę Logistyczną w Opolu, 9. pułk rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego, Centralną Grupę Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 4. pułk chemiczny z Brodnicy, 1. Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych, 1. Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy oraz żandarmów z Mińska Mazowieckiego.

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3