Mistrzostwa Europy Federacji EDF w darcie elektronicznym zorganizowano pod koniec sierpnia w Słowenii. Nasz kraj reprezentowało kilkudziesięciu zawodników z całej Polski, w tym również z Bydgoszczy, Inowrocławia i Torunia.
- Wśród prawie 1500 zawodników pojawili się bardzo utytułowani i znani na całym świecie darterzy, m.in. Mensur Suljović, Kim Huybrechts, Dmitri van den Bergh i Jelle Klassen - wymienia Kamil Białka z organizacji Darts Polska. - Dla nas impreza rozpoczęła się fantastycznie. Złoto „Polskiego Orła”, bo taki przydomek nosi Krzysztof Ratajski i Karoliny Podgórskiej w kat. cricket pokazało, że naszą kadrę stać na wielkie rzeczy. A przecież Karolina w finale mierzyła się z inną kadrowiczką, Katarzyną Bożek. Fantastyczne przeżycie oglądać polski finał.
>>>Zobacz zdjęcia z Mistrzostw Europy Federacji EDF w Słowenii<<<
Reprezentacja Polski mężczyzn wywalczyła mistrzostwo Europy w kategorii drużyn narodowych. W składzie znaleźli się Krzysztof Ratajski, Mateusz Sawicki, Sebastian Steyer, Łukasz Wacławski i Sebastian Białecki. Kapitanem zespołu był Tomasz Michalski, który pochodzi z Bydgoszczy.
Równie dobrze spisała się kadra kobiet (Karolina Podgórska, Renata Słowikowska, Agnieszka Wiśniewska i bydgoszczanka Katarzyna Bożek). Panie zdobyły mistrzostwo Europy w kategorii drużyn narodowych żeńskich.
To nie koniec sukcesów. Najbardziej utytułowany polski zawodnik, Krzysztof Ratajski, wywalczył również trzecie miejsce w turnieju steel darts (odmiana, w której gra się lotkami wyposażonymi w ostre końcówki) oraz, razem z Karoliną Podgórską, trzecie miejsce w turnieju par mieszanych. Ratajski jest związany z Kujawsko-Pomorską Ligą Darta. Jest jednym z zawodników bydgoskiego zespołu Point Dart Team.
Tegoroczne Mistrzostwa Europy okazały się szczęśliwe również dla Karoliny Podgórskiej. Ta 32-latka wywalczyła też mistrzostwo Europy w kategorii debli żeńskich (z Renatą Słowikowską).
Partner Poznań z kolei, w składzie Wojciech Bruliński, Tytus Kanik, Bartosz Sobczyński, Krzysztof Stróżyk, Krzysztof Wojciechowski, zajął drugie miejsce w turnieju drużynowym PRO. Objawieniem tych mistrzostw z pewnością okazał się zaledwie szesnastoletni Sebastian Białecki, który został mistrzem Europy juniorów. - Z wielką przyjemnością oglądało się jego poczynania w rywalizacji na tarczach sizalowych - dodaje Białka. - Ten wicemistrz Polski wygrał grupę, a w ćwierćfinale odprawił 7-krotnego indywidualnego mistrza Europy Borisa Krcmara, by dopiero w półfinale minimalnie ulec Van den Berghowi 4-3. Przecież to są zawodowcy, a on wychodził jak po swoje!
Dart to wciąż mało znana dyscyplina w Polsce. W naszym województwie działa Kujawsko-Pomorska Liga Darta. Rozgrywane są turnieje indywidualne oraz drużynowe. W czerwcu zorganizowano Mistrzostwa Województwa oraz Polski.
- Dart to dyscyplina polegająca na jak najcelniejszym rzucaniu lotkami do tarczy - tłumaczy Dawid Bożek, organizator Kujawsko-Pomorskiej Ligi Darta i członek Darts Polska. - Ma ona wielkie grono zwolenników na całym świecie. Przede wszystkim na Wyspach Brytyjskich oraz krajach Beneluksu. Najlepsi darterzy na samym uczestnictwie w turniejach w trakcie sezonu zarabiają ponad milion funtów, a najważniejsze turnieje gromadzą tysiące kibiców na salach i setki tysięcy przed telewizorami. Dart elektroniczny to bardziej przystępna i przyjazna dla początkujących odmiana gry w lotki. Jej ułatwienie polega na tym, że to komputer zamiast zawodnika sumuje i odejmuje punkty. Jest ona niezwykle popularna w Azji, gdzie zdecydowanie góruje nad tradycyjną odmianą.
Flash Info - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza
“Bodyguard” lekiem na hejt?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?