Prezydent Bruski mówił o "bezczynności wojewody" ws. Trasy Uniwersyteckiej. Wojewoda odpowiada

JPL
Chodzi o wypowiedź, w której Bruski zarzuca wojewodzie "ociąganie się z egzekucją działki pod Trasę Uniwersytecką". Urząd Wojewódzki odpowiada.
Chodzi o wypowiedź, w której Bruski zarzuca wojewodzie "ociąganie się z egzekucją działki pod Trasę Uniwersytecką". Urząd Wojewódzki odpowiada. Dariusz Bloch
Chodzi o wypowiedź, w której Bruski zarzuca wojewodzie "ociąganie się z egzekucją działki pod Trasę Uniwersytecką". Urząd wojewódzki odpowiada.

Do redakcji zostało nadesłane oświadczenie rzecznika wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, w którym odpowiada na zarzuty prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego dotyczące rozbudowy Trasy Uniwersyteckiej w Bydgoszczy.

10 stycznia Rafał Bruski udzielił wywiadu Annie Dryjańskiej z Tok FM. Odniósł się w nim między innymi do kwestii kompetencji wojewody kujawsko-pomorskiego i rozbudowy Trasy Uniwersyteckiej. Powiedział: "Przykładem z naszego podwórka jest ociąganie się wojewody z egzekucją działki pod Trasę Uniwersytecką. Już dwa miesiące czekamy na jego podpis. Mamy rozgrzebany plac budowy i nie możemy ruszyć dalej. Za chwilę wykonawca prac zacznie nam naliczać kary za to, że nie udostępniamy mu placu budowy. Tymczasem wojewoda ma obowiązek wydać decyzję bezzwłocznie i nie później niż w ciągu 30 dni. Gdy tylko wrócę do Bydgoszczy złożę do rządu skargę na bezczynność wojewody. Jeśli wykonawca prac obciąży nas karą, to na drodze sądowej będę domagał się przerzucenia jej na wojewodę".

Urząd wojewódzki w obszernym oświadczeniu odnosi się do słów Bruskiego. "Nie ma konieczności czekania na podpis Pana Wojewody pod jakimkolwiek dokumentem, Wojewoda nie wydaje w tym postępowaniu żadnych decyzji, a samo postępowanie prowadzone jest bez jakiejkolwiek zwłoki ze strony organu egzekucyjnego. Równolegle prowadzone są postępowania organizacyjne związane z przygotowaniem do przeprowadzenia egzekucji".

Poniżej pełna treść oświadczenia:

"Postępowanie egzekucyjne w administracji obowiązków o charakterze niepieniężnym prowadzi się na podstawie tytułów wykonawczych. Postępowanie egzekucyjne wszczyna się poprzez doręczenie zobowiązanym odpisów tytułów wykonawczych. Egzekucja planowana przy ul. Ujejskiego obejmuje zarówno dwie spółki związane z działalnością tartaku jak i osoby fizyczne zajmujące budynek mieszkalny. Pierwsze tytuły wykonawcze do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przesłano we wrześniu 2017 r. Część z nich nie spełniało wymogów formalnych, co wiązało się z niemożnością przystąpienia do egzekucji na ich podstawie. Poprawne przesłano w październiku 2017 r. Klauzule wykonalności do tytułów wykonawczych nadano 23.10.2017 r. tytułom nie zawierającym pierwotnie błędów oraz 07.11.2017 r. tytułom przesłanym do Wojewody ponownie. Następnie w listopadzie 2017, w różnych terminach, zostały doręczone tytuły wykonawcze i wszczęto tym samym postępowanie egzekucyjne. Ponadto w dniu 11.01.2018 r., zgodnie z procedurą postępowania egzekucyjnego w administracji zostało do wszystkich zobowiązanych przesłane postanowienie wzywające do wykonania obowiązku zawartego w tytułach wykonawczych.

W związku z wypowiedzią Pana Prezydenta Rafała Bruskiego wypada wyjaśnić, w kontekście prowadzonego postępowania egzekucyjnego, że nie ma konieczności czekania na podpis Pana Wojewody pod jakimkolwiek dokumentem, Wojewoda nie wydaje w tym postępowaniu żadnych decyzji, a samo postępowanie prowadzone jest bez jakiejkolwiek zwłoki ze strony organu egzekucyjnego. Równolegle prowadzone są postępowania organizacyjne związane z przygotowaniem do przeprowadzenia egzekucji.

Wypada również nadmienić, że decyzja ZRID, będąca podstawą prowadzenia egzekucji, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności, została wydana 12.06.2016 r., więc już wtedy można było kierować do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego wnioski dotyczące egzekucji. Nie można więc obarczać odpowiedzialnością za późne, z punktu widzenia Wierzyciela-Prezydenta Miasta Bydgoszczy, rozpoczęcie procedur egzekucyjnych. Dodatkowo ponownie przypominam, od 01.09.2017 r. egzekutor Wojewody Kujawsko-Pomorskiego jest w stałym telefonicznym i osobistym, regularnym kontakcie z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich w Bydgoszczy, więc nie może być mowy o jakichkolwiek niejasnościach co do podejmowanych przez Wojewodę działań i planowanego terminu egzekucji ze strony Prezydenta Miasta Bydgoszczy."

Szczyt motoryzacyjnej oszczędności? Koszt przejechania stu kilometrów tym autem to zaledwie... 8 złotych/TVN TURBO

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie