MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Województwa 2010

Stanisław Gazda
Gala Samorządowca w Operze Nova i uroczysta sesja sejmiku województwa z udziałem zaproszonych gości będą głównymi oficjalnymi wydarzeniami tegorocznych, trzecich już z kolei obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Oprócz tego odbędą się liczne festyny i koncerty oraz Maraton Metropolii ze startem na toruńskiej Motoarenie i metą na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Gościem honorowym uroczystości będzie prymas senior Polski, kardynał Józef Glemp, który otrzyma tytuł honorowego obywatela województwa.

Gala w Operze Nova (najbliższy piątek 4 czerwca) przypada na czas obchodów 20. rocznicy reaktywowania samorządu terytorialnego w wolnej Polsce. Galę rozpocznie koncert zespołu "Płomienie". Następnie stu sześćdziesięciu dziewięciu wybitnych samorządowców - postaci zasłużonych dla wszystkich szczebli samorządowej administracji w Kujawsko-Pomorskiem, a także samej idei samorządności - odbierze z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medale Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis. Wśród odznaczonych znaleźli się radni i wójtowie gmin wiejskich, radni i prezydenci miast, starostowie i burmistrzowie, radni powiatów, członkowie sejmiku, a także pierwszy marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Waldemar Achramowicz.
Gościem uroczystej sesja sejmiku (poniedziałek 7 czerwca) będzie prymas senior kardynał Józef Glemp, który otrzyma tytuł honorowego obywatela naszego województwa. To pierwszy taki tytuł w historii regionu, przyznany w uznaniu zasług księdza kardynała związanych z pełnieniem przez niego posługi najwyższego hierarchy polskiego Kościoła katolickiego w trudnych czasach PRL-u, a potem w latach transformacji ustrojowej. W sesji wezmą udział przedstawiciele Kościoła, posłowie i senatorowie, członkowie Parlamentu Europejskiego, a także reprezentanci samorządów lokalnych z całego województwa.

Podczas tej samej sesji zostanie wręczone inne przyznawane po raz pierwszy regionalne wyróżnienie - Nagroda Województwa Kujawsko-Pomorskiego Stella Copernicana Cuiaviae & Pomeraniae. Otrzyma ją Uniwersytet Mikołaja Kopernika za całokształt działań na polu akademickim, dydaktycznym i naukowym, w 65. rocznicę utworzenia uczelni.

Obchody Święta Województwa, rozłożone zostały w czasie na 11 dni - między 3 a 13 czerwca. Imprezą otwierającą będzie plenerowy koncert "Uwielbienie", który odbędzie się w najbliższy czwartek (3 czerwca), w dniu obchodzonego przez katolików na całym świecie święta Bożego Ciała, na Starym Rynku we Włocławku. Organizatorem koncertu jest włocławska kuria diecezjalna. Tegorocznego obchody Święta Województwa zakończy koncert Marcina Mrozińskiego w Parku Solankowym w Inowrocławiu, zaplanowany na niedzielę 13 czerwca.

Toruń i Bydgoszcz złączone przez Maraton Metropolii

Maraton Metropolii organizowany w ramach Święta Województwa w najbliższą niedzielę (6 czerwca) ponownie połączy obie stolice naszego regionu. Udział w biegu głównym oraz zawodach towarzyszących zgłosiło już ponad 1,3 tysiąca osób.

Imprezę organizują Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stowarzyszenie Maraton Toruński, samorządy Torunia i Bydgoszczy, gminy Zławieś Wielka i Dąbrowa Chełmińska oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego.

To już druga edycja Maratonu Metropolii, który jest jedną z największych imprez na biegowej mapie Północnej Polski. W ubiegłym roku wystartowało ponad 630 zawodników z Polski i zagranicy zaś trasa zawodów biegła z Bydgoszczy do Torunia.

Tym razem start zawodów zaplanowano przy toruńskiej Motoarenie, a metę na bydgoskim stadionie Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Swój udział zapowiedzieli biegacze z całej Polski, a także między innymi z Węgier, Czech, Słowacji, Niemiec, Anglii, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Etiopii. Wśród nich pobiegnie ubiegłoroczny zwycięzca Maratonu Metropolii Andrej Gordeev. Dystans jaki będą musieli pokonać zawodnicy to 42,195 kilometra. Trasa biegu prowadzić będzie drogą krajową nr 80 przez Przysiek, Górsk, Pędzewo, Złąwieś Wielką, Toporzysko, Czarnowo i Strzyżawę. W Bydgoszczy zawodnicy pobiegną ulicą Fordońską, kard. Wyszyńskiego, Modrzewiową i Gdańską. Na tym samym odcinku będą również rywalizowali rolkarze. Początek zawodów o godzinie 9.00.

Główną nagrodą w klasyfikacji generalnej Maratonu Metropolii jest 10 tysięcy złotych. Dodatkowo najlepszy zawodnik, który pobije rekord maratonu wynoszący 2 godziny 13 minut 55 sekund (ustanowiony w latach 90-tych na trasie między Toruniem a Chełmnem) otrzyma 10 tysięcy złotych premii. Oprócz tego, co dziesiąty zawodnik na mecie otrzyma 100 złotych.

Równolegle do maratonu odbędą się biegi towarzyszące. Jednym z nich będzie Półmaraton z Czarnowa do Bydgoszczy, który pokrywać się będzie z trasą maratonu (start o 9.45). Sportowcy będą też rywalizować w biegu Fun Run na dystansie 4 kilometrów. Start tych zawodów w bydgoskim Myślęcinku (godz. 10.30), a meta na stadionie Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka.

Wraz z maratonem rozegrane zostaną też: XI Klubowe Mistrzostwa Polski; 28 Maraton Toruński; VI Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty; Indywidualne Mistrzostwa Polski Samorządowców; Mistrzostwa Miasta Bydgoszczy; Mistrzostwa Miasta Torunia. Po zakończeniu zawodów na bydgoskim stadionie rozpocznie się Festiwal Lekkoatletyczny Enea Cup 2010.

Tańce, koncerty, zabawy i muzyka Chopina

Imprezy towarzyszące związane ze Świętem Województwa odbywać się będą we wszystkich pięciu miastach prezydenckich: w Parku Solankowym w Inowrocławiu; w toruńskim Muzeum Etnograficznym; na terenie Centrum Kultury Teatr i Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu; na włocławskim Placu Wolności i oczywiście w Bydgoszczy (Stare Miasto, ul. Mostowa).
Dla wszystkich, którzy zechcą świętować zaplanowano liczne atrakcje. Podczas plenerowych imprez można będzie posłuchać dźwięku fanfary i poznać insygnia regionu. Każdy z uczestników festynu dostanie balon z herbem województwa. O ustalonej porze balony te zostaną wypuszczone do nieba tworząc flagę Kujawsko-Pomorskiego.

Z racji obchodzonej w tym roku 200. rocznicy urodzin Chopina tegorocznym zabawom "Kujawsko-Pomorskie - nasz region" towarzyszyć będzie właśnie muzyka znanego wirtuoza. Regionalne folklorystyczne zespoły będą uczyły tańczyć poloneza do muzyki chopinowskiej. W ramach akcji malarskiej "Chopinowskie Impresje" w każdym z miast mieszkańcy namalują inspirowane muzyką Chopina prace, które później utworzą panoramę województwa. "Chopin na Urodziny": do rozbrzmiewającego koncertu fortepianowego e-moll powstawać będą "impresje chopinowskie", będące próbą przetransponowania dzieła Mistrza na barwy, linie, plamy i faktury. Do udziału w akcji proszone są wszystkie dzieci oraz osoby dorosłe. Sztalug, płócien i malarskich akcesoriów wystarczy dla wszystkich chętnych!

A na zakończenie: na wszystkich którzy się bawili czekać będzie tradycyjny kujawski poczęstunek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto