Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z zagranicy przyjechali do Bydgoszczy. Polska kuchnia ich zachwyciła! [zdjęcia]

(ea)
Pod fontanną Potop w parku im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Pod fontanną Potop w parku im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski
Młodzież ze Szwecji, Hiszpanii i Bułgarii odwiedza Bydgoszcz i region w ramach wymiany w programie Erasmus+. Uczniowie przyjechali na zaproszenie Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy.

- Bydgoszcz jest przepiękna! - mówią uczniowie z Bułgarii, Szwecji i Katalonii. Grupa spędza tydzień w Bydgoszczy w ramach wymiany w programie Erasmus+. Szkoły, do których uczęszczają uczniowie oraz bydgoski Zespół Szkół nr 4, czyli IX LO i Gimnazjum nr 17 biorą bowiem udział w projekcie „Futureyzing”. - Jest on dedykowany uczniom w wieku 14-15 lat - mówi Renata Kujawa, koordynator projektu ze strony polskiej i nauczyciel w ZS nr 4. - Celem koordynatorów z 4 krajów jest pokazać i uzmysłowić młodzieży, jakie zmiany dokonują się w świecie w przeciągu 50 lat. Badamy więc przeszłość, obserwujemy teraźniejszość i planujemy wizję przyszłości. Hasło spotkania w Bydgoszczy to „Edukacja, praca i nowoczesne technologie”. Dlatego też w programie wizyty znalazło się zwiedzanie miejsc prezentujących szkołę, uniwersytety, dawne i obecne zawody i rzemiosła oraz technologie, które kreować będą naszą przyszłość.

Na uczniach duże wrażenie zrobiły pięknie odnowione bydgoskie kamienice, zwłaszcza bogactwo kolorów. - W mieście jest dużo zieleni, inaczej niż w Barcelonie - mówią dziewczyny z Katalonii. Z polskich potraw smakowały im kluski, a także tradycyjne pierogi. Uznania nie znalazła natomiast marchewka, brokuły, groszek i... herbata, której w Katalonii praktycznie się nie pija. Nadia Fors ze Szwecji również zwróciła uwagę na bydgoską Starówkę i kamienicę. - Zupełnie inaczej wygląda natomiast budynek szkoły - mówi.

Z wizyty zadowolona jest też polska strona. Goście mieszkają w domach swoich polskich kolegów. Dla bydgoskich gimnazjalistów to okazja, aby podszkolić język i nawiązać kontakty z młodzieżą z innych krajów. Udało się to świetnie m.in. Oli Korzeb, która czuła się w obcojęzycznym gronie jak ryba w wodzie.

Goście z zagranicy byli również na spotkaniu w ratuszu z władzami miasta, uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w My­ślę­­cinku. Odwiedzili też w Muzeum Mydła i Brudu, byli w introligatorni, piekarni, na Barce Lemara. Zwiedzili Toruń, a w nim Młyn Wiedzy i Planetarium. Zapoznali się również z działalnością Mikołaja Kopernika i Mariana Rejewskiego.

W sobotę uczniowie wracają do swoich domów.

INFO Z POLSKI - 15.03.2018

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto