Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kleszcze! Borelioza to groźna choroba, często atakuje w Kujawsko-Pomorskiem [lista miejsc]

Redakcja
Wojciech Alabrudziński
Tylko w tym roku 83 osoby z województwa kujawsko-pomorskiego zachorowały na boreliozę. Sezon na wycieczki leśne w pełni. Wśród zieleni nie trudno o ukąszenie przez kleszcza.

Kleszcze przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciwko tej drugiej chorobie można się zaszczepić. Powinny to uczynić zwłaszcza osoby, które pracują przy uprawie roślin bądź hodowli zwierząt.

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

- Z powodu braku możliwości czynnego uodpornienia przeciwko boreliozie, duże znaczenie w profilaktyce mają działania zapobiegawcze polegające na stosowaniu zabezpieczeń chroniących przed kleszczami (odzież chroniąca przed ekspozycją na kleszcze, środki odstraszające - repelenty) - mówi Karolina Nynca-Jankowska, rzeczniczka włocławskiego sanepidu. - Po ukąszeniu przez kleszcza, zaleca się kontakt z lekarzem rodzinnym, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.

Ważne jest również, by po każdym ze spacerów dokładnie obejrzeć kark, okolice uszu, głowę, słowem odkryte części ciała.

Statystyki nie kłamią, borelioza atakuje

W całym naszym województwie odnotowano w tym roku 83. W analogicznym czasie roku ubiegłego zgłoszono 89 przypadków tej choroby. W całym roku 2018 natomiast zarejestrowano 368 przypadków boreliozy. Jakie są objawy tej choroby? Gorączka, zawroty głowy, dreszcze, ból gardła, bóle i sztywność stawów, osłabienie, drętwienie kończyn, spadek wagi, uderzenia gorąca, kłopoty z mową, napady bezsenności.

35 stopni, nawet tyle pokazywały wczoraj termometry w Bydgoszczy. To nie koniec wysokich temperatur. Dziś kolejny upalny dzień. Każdy szuka odrobiny chłodu. Mgiełka na placu Teatralnym - co tam fryzura. Długa kolejka do kasy w klimatyzowanym sklepie - wielu z chęcią postoi dłużej. I to rozczarowanie na przystanku - jedzie stary Konstal, a nie klimatyzowana Pesa... 

Zobaczcie na zdjęciach, jak w ten upał chłodzą się bydgoszczanie >>>
WIĘCEJ ZDJĘĆ NA NASTĘPNYCH STRONACH

O tym jak radzić sobie w upalne dni w wideo poniżej:

Uff, jak gorąco! Bydgoszczanie szukają ochłody [zdjęcia]

Dodajmy, że sporo zachorowań na boreliozę było w powiecie włocławskim - 14 . W analogicznym okresie roku ubiegłego było ich sześć. W powiecie toruńskim dane te prezentują się następujące: 6 i 7, w powiecie bydgoskim odpowiednio: 5 i 19, w inowrocławskim 4 i 4, a w grudziądzkim 1 i 4.

Nie czekaj na objawy choroby, przebadaj kleszcze

Warto też przebadać pajęczaka pod kątem nosicielstwa boreliozy, ale tu mogą pojawić się problemy.

- Mój syn miał kleszcza w udzie - opowiada Czytelniczka z Włocławka. - Zapytałam we włocławskim sanepidzie, czy mogą go przebadać. Niestety kazali pojechać do Bydgoszczy lub wysłać. Przecież to absurd. Lepiej od razu sprawdzić, czy kleszcze był nosicielem boreliozy, a nie czekać na objawy u dziecka - kwituje kobieta.

Tu jest najwięcej kleszczy w Polsce - uważaj, by się nie zarazić!

Dlaczego tak się dzieje? - Badania tego typu mogą wykonywać jednostki wysoko-specjalistyczne i o dużych kompetencjach - informuje r n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy. W związku z tym, że taką jednostką jest WSSE w Bydgoszczy i występowało zapotrzebowanie na takie badanie, stacja je uruchomiła. Podkreślić należy, iż badanie kleszcza na obecność krętków DNA Borrelia spp. jest badaniem odpłatnym.

Nie wiesz jak usunąć kleszcza? Nie ryzykuj

Warto też pamiętać, że kleszcza nie można ot tak sobie usunąć. Jeśli nie wiemy, jak to uczynić lepiej o pomoc poprosić choćby pielęgniarkę w przychodni rodzinnej. Wbrew obiegowym opiniom kleszcza nie należy smarować tłustymi substancjami, lakierem do paznokci czy alkoholem. Co prawda kleszcz zostanie zabity i odpadnie, ale wydali w obrębie naszej skóry zwiększoną ilość szkodliwego materiału. Poza tym usuwanie tego pajęczaka domowymi sposobami, takimi jak kleszczyki do paznokci może spowodować, że oderwiemy tylko odwłok, a głowa i tułów kleszcze pozostaną.

Pamiętajmy, że kleszcze atakują też zwierzęta. Nie trudno o takiego nieproszonego gościa podczas spaceru w parku. Warto więc dokładne obejrzeć naszego pupila po każdym wyjściu z domu. Kleszcz może też zarazić przecież czworonoga chorobą zakaźną. Jeśli zachowanie naszego pupila budzi nasze wątpliwości, warto skonsultować się z weterynarzem.

Flash INFO, odcinek 17 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto