Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstanie kolejny ogród społeczny. BCOPiW zaprasza na spotkanie organizacyjne

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Tworzenie ogrodów społecznych w Bydgoszczy zaczęło się w 2016 r. Dziś znajdują się m.in. przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 czy przy SP nr 10 na ul. Śląskiej 7.
Tworzenie ogrodów społecznych w Bydgoszczy zaczęło się w 2016 r. Dziś znajdują się m.in. przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 czy przy SP nr 10 na ul. Śląskiej 7. Arkadiusz Wojtasiewicz
Bydgoskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaprasza na spotkanie organizacyjne dotyczące utworzenia ogrodu społecznego, który znajdzie się na tyłach budynku przy Gdańskiej 5.

Wideo. Czy CV jest kluczowe w szukaniu pracy?

- Ideą ogrodu społecznego jest stworzenie własnymi siłami, przez społeczników i okolicznych mieszkańców, pięknego miejsca, w którym będzie można miło spędzić czas – mówi Dorota Glaza, koordynator wolontariatu z BCOPiW w Bydgoszczy.

To podwórko, które dziś prezentuje się nieciekawie, jest zaśmiecone, porośnięte chwastami i zasypane drobnym gruzem, chcemy zmienić w zieloną enklawę w centrum miasta, w której mieszkańcy będą mogli stworzyć swój własny kawałek ziemi

Kultura i rozrywka w otoczeniu zieleni

Jak dodaje nasza rozmówczyni, będzie to także doskonała przestrzeń, którą będzie można wykorzystać na potrzeby rozmaitych inicjatyw pozarządowych. Oprócz spotkań w otoczeniu zieleni mogą odbywać się w nim różnego typu wydarzenia edukacyjne, kulturalne, sportowe, pikniki sąsiedzkie itp.

- W piątek chcemy spotkać się ze wszystkimi zainteresowanymi, by porozmawiać z nimi, jak ten ogród mógłby wyglądać. Tworzenie ogrodów społecznych to trend, który obserwujemy już w całej Europie. Jestem przekonana, że mieszkańcy przyjmą ten pomysł z entuzjazmem – mówi Dorota Glaza.

Spotkanie organizacyjne dotyczące przyszłej rewitalizacji terenu zielonego znajdującego się na tyłach siedziby BCOPiW odbędzie się w piątek o godz. 13 przy Gdańskiej 5 w Bydgoszczy. Uczestnicy będą dzielić się swoimi pomysłami zagospodarowania i funkcjonalności przyszłego ogrodu.

Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią zainteresowani proszeni są o mailowe potwierdzenie przybycia na adres mailowy: [email protected].

Nie pierwszy taki ogród

Warto dodać, że nie będzie to jedyny społeczny ogród utworzony w Bydgoszczy. Inicjatywa rozpoczęła się w 2016 roku. Pierwsza taka zielona enklawa powstała na podwórku jednej z bydgoskich kamienic przy ul. Chrobrego. Dziś jest ich znacznie więcej – znajdują się m.in. przy Zespole Szkół nr 4 przy ul. Z. Nałkowskiej 9, Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 czy przy SP nr 10 na ul. Śląskiej 7.

Zobacz także:

Ogrody Społeczne mogą powstawać na osiedlach i na terenie placówek oświatowych. Rosną w nich kwiaty, zioła, warzywa oraz krzewy i drzewka owocowe. 
- To dodatkowe zielone przestrzenie w miastach, pozwalające wykorzystać nieużytki i tereny zaniedbane - tłumaczą w miejskim ratuszu. - W Ogrodach Społecznych prowadzone są uprawy ekologiczne. Można nauczyć się tu, jak przygotować i stosować naturalne nawozy i preparaty do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami.  Członkowie lokalnych społeczności, którzy zwykle zakładają i pielęgnują ogrody integrują się wokół wspólnego celu, angażując się w kreatywną pracę, dzielą się obowiązkami a dzięki współpracy uzyskują produkty, z których wszyscy mogą korzystać. 

W  Bydgoszczy w 2016 i 2017 roku udało się zrealizować kilka takich ogrodów, w tym jeden został doposażony. Znajdują się przy Zespole Szkół nr 4 (Nałkowskiej 9), Zespole Szkół nr 1 (Nakielskiej 11), Szkole Podstawowej nr 10 (Śląskiej 7), Zespole Szkół Mechanicznych (Świętej Trójcy 37), Szkole Podstawowej nr 29 (Słoneczna 26) i przy TKKF "Świt" (Nakielska 70).

Przy ich projektowaniu pomagają studenci Koła Naukowego Architektury Krajobrazu działającego przy UTP. W ogrodzie przy Słonecznej urządzono "hotel" dla owadów i tematyczne ścieżki. Różne gatunki ziół i warzyw znaleźć można w tym przy Zofii Nałkowskiej, a przy Nakielskiej można się zrelaksować w czytelni na świeżym powietrzu. Na Wilczaku natomiast utworzono kącik wypoczynkowy, który znajduje się w otoczeniu m.in. runianki japońskiej, tawuły japońskiej i winobluszczu pięciolistkowego. Posadzono tam prawie 500 roślin.

Głównym punktem ogrodu przy Śląskiej są rabaty warzywno- kwiatowe. - Teren wokół otoczono przede wszystkim drzewami i krzewami owocowymi. Kompozycje uzupełniają byliny i kwiaty jednoroczne - opisują w ratuszu. - W ogrodzie posadzono m.in. jabłoń rajską, wiśnie niską, porzeczkę czerwoną, porzeczkę czarną, agrest, maliny, truskawki, szałwię czy bratek ogrodowy. Koszt tego zadania wyniósł blisko 15 tysięcy złotych.



Zwiedzanie Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

Społeczne Ogrody powstają w Bydgoszczy [zobacz zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto