MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Walka o Europejską Stolicę Kultury. 12 października Bydgoszcz musi przekonać do siebie europejskich ekspertów

Stanisław Gazda
12 października będzie szczególnie ważnym dniem dla Bydgoszczy. Delegacja miasta, w imieniu środowisk kultury i sztuki i wszystkich bydgoszczan, prezentować będzie w Warszawie przed panelem ekspertów z państw Unii Europejskiej, w tym z Polski, wypracowany program rozwoju miasta poprzez kulturę, tworzący aplikację Bydgoszczy do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Niemal w tym samym czasie, o godzinie 10:30 na Wyspie Młyńskiej w trakcie happeningu kilka tysięcy osób budować będzie Europejską Stolicę Kultury i aktywnie wspierać przedstawicieli Bydgoszczy podczas prezentacji miasta. Kulminacja nastąpi o godzinie 11.30, po której bydgoszczanie zostaną uwiecznieni na wspólnej fotografii.
Władze Bydgoszczy apelują do mieszkańców grodu nad Brdą i Wisłą o aktywny udział w wydarzeniu. Ma ono udowodnić, iż bydgoszczanom zależy na przyszłości miasta i że potrafią w decydujących chwilach zjednoczyć się, aby osiągnąć zamierzony cel.

Apel do bydgoszczan w związku z ubieganiem się Miasta Bydgoszczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury:

Zastanów się jak długo będzie się tu sypać? Wiesz w ogóle gdzie mieszkasz? Czy jest tu ktoś zdolny? Zbudujmy Europejską Stolicę Kultury!
Bydgoszcz potrzebuje Waszej pomocy! Najbliższe dni zdecydują o roli naszego miasta w kraju i Europie. Wielokrotnie udowadnialiśmy zaangażowanie w istotne sprawy naszej społeczności. Przyjdź na Wyspę Młyńską dnia 12 października o godzinie 10:30!

Razem zbudujemy piramidę potrzeb Bydgoszczy, a także staniemy do wspólnego zdjęcia bydgoszczan. Bydgoszczanie aktywnie wesprą twórców aplikacji do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, prezentujących w tym czasie w Warszawie przed panelem ekspertów z państw Unii Europejskiej, w tym z Polski, wypracowany program rozwoju Bydgoszczy poprzez kulturę. Mieszkańcy miasta zostaną uwiecznieni na wspólnym zdjęciu,
Potrzebujemy Waszego wsparcia w momencie ważenia się naszych losów o tytuł ESK Bydgoszcz 2016!

Celem przedsięwzięcia „Europejska Stolica Kultury” jest wzmocnienie współpracy w dziedzinie kultury oraz promowanie trwałego dialogu kultur na szczeblu europejskim. Realizowane projekty mają pokazać bogactwo i różnorodność kultur europejskich, a także podkreślać ich wspólne cechy. Celem ESK jest zbliżenie pomiędzy narodami, budowanie dialogu i współpracy.

Obecnie, co roku w wyniku wieloetapowego konkursu, wybierane są dwie Europejskie Stolice Kultury - z „nowej” i „starej” Unii. W 2016 roku honory kulturalnej stolicy zjednoczonej Europy będzie pełniło miasto polskie oraz jedno z miast hiszpańskich. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w drodze konkursu wyłoni miasto polskie, które zostanie nominowane do tytułu ESK 2016. Formalnej nominacji miasta na „Europejską Stolicę Kultury” dokona Rada Unii Europejskiej.

Jednym z warunków ubiegania się o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury” jest przygotowanie przez miasto kandydujące propozycji programu roku obchodów. Program powinien podkreślać wartość dodaną w wymiarze europejskim, a jednocześnie być spójny z długoletnią wizą rozwoju miasta m.in. w dziedzinie kultury.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oznacza prestiż, który w dłuższej perspektywie wpływa m.in. na rozwój turystyki, wzrost inwestycji, lepszą promocję miasta. Wydarzenia związane z ESK wyzwalają społeczną energię, aktywizują mieszkańców, przyczyniają się do wzrostu poczucia tożsamości i dumy.

Program Kultura w budowie! opiera się na pięciu obszarach tematycznych zakreślonych w wyniku szerokich konsultacji środowiskowych i dyskusji. Każdy z tych obszarów można przybliżyć jednym słowem: uczestnictwo, kreatywność, rewitalizacja, tożsamość i kontakt. Te obszary zostają wypełnione
dwudziestoma kategoriami tematycznymi, na które wstępnie złożyło się ponad 300 propozycji wybranych z 635 zgłoszonych przez instytucje, organizacje i osoby prywatne w otwartym naborze. Program został skonstruowany tak, aby poprzez kilkuletnią pracę w najistotniejszych obszarach dokonać przełomowych
zmian, obudzić drzemiącą w mieście energię. Pierwszym krokiem programu jest doskonalenie istniejących działań i istniejących imprez. Szeroki odzew na zaproszenie do składania propozycji jest wynikiem tego, że dziesiątki instytucji kulturalnych miasta pragną wprowadzić kulturę Bydgoszczy na nowy, wyższy poziom. W dziesiątkach miejsc mieszkańcy Bydgoszczy pracują dla jej rozwoju. Wiedzą, o co walczą, bo rozumieją rozmiar problemów. Najważniejszy będzie czas czterech lat poprzedzających przygotowania do roku 2016.
Wyprodukowanie ambitnych, wartościowych artystycznie eventów na rok 2016 nie jest jednak celem samym w sobie. Chodzi nam o stworzenie trwałych mechanizmów rozwoju świadomości mieszkańców miasta poprzez kulturę, a co za tym idzie rozwoju samego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto