Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkie światła na Toruń,czyli Skyway 2010

(gaz)
archiwum
W dniach od 26 do 28 sierpnia 2010 roku instytucja Toruń 2016 po raz kolejny zaczaruje miasto wyjątkowym zestawem świetlnych instalacji inspirowanych Układem Słonecznym. Wszystkie światła skierowane zostaną na Toruń. Odbędzie się druga edycja Festiwalu Skyway, za sprawą którego miasto po raz kolejny zmieni swoje oblicze. Przyciągać będą ujmujące, wchodzące w reakcję z dynamiką życia miasta i jego mieszkańców projekcje oraz wydarzenia artystyczne.

Skyway ’10 przekształci Stare Miasto w dynamiczną, audiowizualną orbitę, której goście zostaną zabrani w niezapomnianą podróż po planetach wewnętrznych i zewnętrznych, planetoidach, meteorach, kometach, Księżycu i innych ciałach niebieskich.

Dzięki Skyway’owi Toruń zostanie zmieniony w magiczny sposób. Instalacja dzieł artystycznych sprawi, że na czas festiwalu ciała niebieskie, nadal zastygłe w swym orbitalnym ruchu, „wylądują” w przestrzeni Torunia. Na teren miasta przeniesiony zostanie Układ Słoneczny. Planetami będą charakterystyczne budynki. A że Układ Słoneczny zabiera w kosmicznej przestrzeni sporo miejsca, to także jego świetlna makieta obejmie spory obszar Torunia.

Festiwal pozwoli odkryć nowe, wielowarstwowe oblicze jednego z najpiękniejszych miast Europy. Miasta, w którym urodził się wybitny astronom Kopernik, dokonujący przełomu głosząc, że Słońce jest centrum tańca grawitacji.

Centralnym punktem będzie oczywiście Słońce, które umiejscowione zostanie w sercu miasta, przy Ratuszu Staromiejskim. Saturna znajdziemy w ruinach Zamku Krzyżackiego, zaś Jowisza w fosie zamkowej. Za instalację na zamku odpowiedzialni będą artyści z portugalskiej grupy Ocubo, którzy rok temu zachwycili torunian stworzeniem Drogi Mlecznej na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i bajkowym podświetleniem Kościoła Akademickiego. W fosie zobaczymy pracę Doroty Kraft, która właśnie kończy multimedia na Wydziale Sztuk Pięknych. Jej instalacja składać się będzie z projektowanych z wysokości na ziemię kolorowych form geometrycznych, które stworzą rodzaj parkietu.
Artyści z Klubu eNeRDe zagospodarują audiowizualnie dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 1. Agata Dworzak-Subocz, której znakiem rozpoznawczym jest kolor różowy, zaanektuje dla działań twórczych budynek Teatru Horzycy. A że różowy kojarzony jest z kobiecością, artystka stworzy tu planetę Wenus. Rok temu Stefan Kornacki i Dominik Smużny wykorzystali neon zdjęty ze zburzonego Hotelu Kosmos. Tym razem odetną neon z napisem Uniwersam, przewiozą na Bulwar Filadelfijski i podświetlą.

Na murach Aresztu Śledczego i Planetarium zagoszczą bliźniacze instalacje nawiązujące do Merkurego. Ich autorem będzie znany twórca projekcji wideo, wideofresków i wielkoformatowych fototapet Dominik Lejman. Artysta zachwycił się unikatowym sąsiedztwem dwóch budynków na planie koła i postanowił tę specyfikę wykorzystać. Prace Lejmana są zwykle bardzo subtelne i efemeryczne.
Kawałek dalej, w Centrum Sztuki Współczesnej, rozpanoszy się kolektyw Favela Chic. Twórcy prowadzą w Paryżu i Londynie kluby, w których podejmują szalone działania pełne zabawy i przebieranek. Zamienią oni Pokój z Kuchnią w Marsa i ostatniego dnia festiwalu przygotują czerwoną imprezę.
Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście przygotuje szereg interwencji świetlnych. Podczas festiwalu Skyway ’10 będziemy zachęcali mieszkańców Torunia do wspólnej zabawy polegającej na rozświetleniu swoich domów i mieszkań. W naszym Układzie Słonecznym spełni to rolę planetoid. Dla autorów najlepszych instalacji Miejska Instytucja Kultury Toruń 2016 przygotowała nagrody.

Wiemy już, że "Planetoidy" znajdą się na fasadzie budynku Wydziału Matematyki i Informatyki UMK przy ul. Chopina 12/18.

Warto podkreślić, że festiwal w tym roku znacznie wykroczy poza obręb Starówki. Na Bydgoskim Przedmieściu umiejscowiony zostanie Neptun. Wykorzystany do tego celu zostanie piękny gmach dawnego budynku policji, od siedmiu lat niezagospodarowany. Na parterze odbędą się cztery projekcje, powstanie również mural. Zawita tam również grupa twórców z Instytutu B61, znanego ze spektakularnych akcji naukowo-artystycznych.
Instalacja ma się znaleźć także na Rubinkowie. O ile uda się otrzymać do dyspozycji ścianę jednego z bloków, powstanie tam wielki mural, który miałby stworzyć mieszkający w Hiszpanii polski artysta zajmujący się street artem. Festiwal przekroczy też granice miasta. Bo przecież jak kosmos, to jego obserwacja. A gdzie można lepiej podziwiać kosmos, niż nocą w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach?
Źródło:www.touń.pl oraz www.skyway.art.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto