Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy tramwaj na Długiej w Bydgoszczy. Co z nim zrobić, jak zagospodarować?

Redakcja
VisitBydgoszcz
Zdaniem radnego Szymona Roga, miasto nie wykorzystuje w odpowiedni sposób potencjału zabytkowego tramwaju przy Długiej. Jak pozytywny przykład podaje Tarnów.

- Niestety, teraz stoi on niewykorzystany i marnieje - zwraca uwagę radny Szymon Róg.

Zabytkowy tramwaj „herbrand” z 1898 roku wyprodukowany w Kolonii. Po Bydgoszczy jeździł do 1960 roku, po czym przeszedł w prywatne ręce i służył jako dom kempingowy.

Jako pozytywny przykład wykorzystania zabytkowego tramwaju radny Róg podaje Tarnów. - To miasto o podobnych tradycjach tramwajowych co Bydgoszcz. W wagonie tramwajowym w centrum miasta otwarto kawiarnię cieszącą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów - zwraca uwagę Szymon Róg.

I dodaje: - Na słupkach wewnątrz zawieszone są stare zdjęcia-pocztówki przedstawiające dawny Tarnów. Jest też półeczka czytelnika z książkami, a w tramwajowej kawiarni organizowane są również imprezy kulturalne.

Zdaniem radnego, przykład Tarnowa pokazuje, że nawet tak niepozorny tramwaj może stać się rozpoznawalną atrakcją turystyczną. - Odpowiednia adaptacja bydgoskiego tramwaju mogłaby przynieść podobne efekty - uważa.

- Od czerwca do września tramwaj pełni funkcje punktu informacji turystycznej. Można w nim kupić również bydgoskie pamiątki, dostępne są materiały informacyjne o Bydgoszczy i regionie. W tym czasie odwiedza go około 5 tysięcy osób - odpowiada wiceprezydent miasta Iwona Waszkiewicz.

Zastępca prezydenta wyjaśnia, że miasto, by urozmaicić ofertę tramwaju, współpracowało z prywatnymi partnerami, którzy oferowali m.in. wypożyczalnię pojazdów elektrycznych, organizację warsztatów czy sprzedaż napojów i przekąsek.

- Zainteresowanie było jednak na tyle niewielkie, że przedsiębiorcy rezygnowali. Inni potencjalni partnerzy chcieli zagospodarować tramwaj na np. kawiarenkę, ale pod warunkiem, że stanie w innym, bardziej uczęszczanym miejscu - dodaje Iwona Waszkiewicz.
Latem tego roku tramwaj ma ponownie pełnić funkcję punktu informacyjnego. Ma też zostać wykorzystany jako promocja bydgoskiego dziedzictwa przemysłowego oraz szlaku TeH2O. Miasto chce też ponownie zainteresować tramwajem partnerów prywatnych.

Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju i ze świata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto