Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyńscy naukowcy na tropie: Badania nad syndromem żółtego nasienia u indyków

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
olsztyn.eu
Zespół badawczy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, pod kierownictwem dr hab. inż. Marioli Słowińskiej, skupia się na poznaniu molekularnych mechanizmów tego schorzenia, które wpływa na zdolność zapładniającą nasienia.

Badacze zidentyfikowali białko o nazwie "rozpuszczalny receptor zmiatacz bogaty w cysteinę", obecne w nasieniu indyków, i podejrzewają, że może ono odgrywać kluczową rolę w ochronie nasienia przed bakteriami.

Projekt skierowany jest nie tylko na poznawanie struktury tego białka, ale także na szersze zrozumienie układu rozrodczego i immunologicznego u ptaków. Syndrom żółtego nasienia, który wprowadza zaburzenia w zdolności zapładniającej nasienia, stanowi obiekt zainteresowania naukowców. Badania mają na celu także znalezienie potencjalnych markerów choroby, co mogłoby przyczynić się do szybkiej diagnostyki chorych ptaków.

Projekt o nazwie "SSc5D – rozpuszczalny receptor zmiatacz bogaty w cysteinę, nowy gracz w odporności nieswoistej nasienia indora (Meleagris galopavo) w odniesieniu do syndromu żółtego nasienia", jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki (NCN), i realizowany we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Olsztyńscy naukowcy dążą do rozwikłania tajemnic syndromu żółtego nasienia, co w przyszłości może przynieść korzyści hodowcom poprzez poprawę skuteczności sztucznego zapładniania indyków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto